Obserwuj w Google News

Nowe bardziej restrykcyjne obostrzenia. Rzecznik resortu zdrowia ostrzega

2 min. czytania
13.10.2020 14:32
Zareaguj Reakcja

Czy i jakie nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa wprowadzi rząd, dowiemy się dopiero pod koniec tygodnia. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiada jednak, że kolejne wzrosty zakażeń koronawirusem doprowadzą do wprowadzenia bardziej restrykcyjnych ograniczeń. 

Wojciech Andrusiewicz
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Koronawirus od początku epidemii w Polsce został potwierdzony u 135 278 osób. We wtorek 13 października  Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5068 nowych zakażeniach koronawirusem. Dzień wcześniej zanotowano 4394 nowe przypadki. Najnowsze dane mówią też o śmierci 63 chorych. W poniedziałek resort przekazał informację o 35 zgonach.

Rzecznik resortu zdrowia w rozmowie z PAP powtórzył, że dalszy wzrost przypadków zależy od naszych zachowań. – Jeżeli my sami nie będziemy starać się zatrzymywać epidemii, ona się nie zatrzyma. Jeżeli nie będziemy nosić masek i stosować dystansu społecznego, to musimy liczyć się z tym, że doprowadzimy do wyższych wzrostów zakażeń – powiedział Andrusiewicz. Jak wskazał, jeżeli społeczeństwo zastosuje się do obostrzeń, to efekty tego będziemy mogli obserwować w ciągu tygodnia do dwóch.

Zamykają szkoły. Dyrektorzy mają dość, zaczynają się buntować

W czwartek nowe obostrzenia? ''Jeżeli obecnie obowiązujące nie przyniosą efektu''

Mateusz Morawiecki wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim zapowiedzieli, że raz w tygodniu będą podejmowane decyzje o ewentualnych nowych obostrzeniach.  – Jeżeli obecnie obowiązujące obostrzenia nie przyniosą efektu, będą podejmowane kolejne decyzje – przekazał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zwrócił też uwagę, że w dalszym ciągu nie ma żadnych większych ognisk zakażeń.

Ludzie zakażają się poprzez liczne kontakty. Widzimy to po dużych miastach. Dzisiaj mamy w Warszawie zanotowanych 350 przypadków, w Krakowie blisko 400. Ludzie mogą zakażać się na ulicy. Jeżeli nie będziemy nosić masek, doprowadzimy do tego, że te wzrosty zakażeń będą wyższe, a my będziemy musieli podejmować decyzje o bardziej restrykcyjnych ograniczeniach - Wojciech Andrusiewicz

Rzecznik MZ poinformował też o przekazaniu do urzędów wojewódzkich w całym kraju 9,6 tys. pulsoksymetrów do mierzenia saturacji krwi. – Jak wskazują eksperci, jest to jedno z podstawowych narzędzi weryfikowania stanu zdrowia pacjenta, między innymi pod kątem COVID-19. Stąd decyzje o wydaniu 9,6 tys. pulsoksymetrów – dodał.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP