Zamknij

Nowe ognisko koronawirusa po weselu. 20 przypadków zakażenia wśród biesiadników

27.07.2020 14:33
Koronawirus
fot. Magdalena Pasiewicz/East News

Nowe ognisko koronawirusa po weselu w województwie śląskim. Wśród gości niedawnych uroczystości weselnych w pobliżu Pszczyny potwierdzono 20 przypadków zakażenia. To kolejny podobny przypadek w regionie – zakażonych jest też 17 uczestników wesela odbywającego się w połowie lipca w Gorzycach koło Wodzisławia Śląskiego.

Na weselu w Gorzycach, gdzie bawiło się około stu gości, zakażona okazała się panna młoda. W efekcie wszyscy goście, pochodzący głównie z powiatu wodzisławskiego, zostali objęci kwarantanną. Jak podały w poniedziałek służby wojewody śląskiego, dotąd potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 u 17 uczestników tamtej uroczystości.

Z kolei 20 chorych na koronawirusa biesiadników jest po niedawnej zabawie weselnej w powiecie pszczyńskim, w której uczestniczyło około 80 osób

– poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Dwie osoby uczestniczące w tamtym weselu zgłosiły się z objawami koronawirusa do sanepidu w Radomsku, który powiadomił inspekcję sanitarną w Tychach. Rozpoczęło się dochodzenie epidemiologiczne i badania – dotąd potwierdzono łącznie 20 zakażeń.

W tej grupie 15 zakażonych to mieszkańcy woj. śląskiego. Dwie osoby to mieszkańcy Radomska (Łódzkie), a dwie kolejne – Oświęcimia (Małopolskie). Kolejny zakażony mieszka w Niemczech

– relacjonowała rzeczniczka wojewody. Służby sanitarne prowadzą wywiady epidemiologiczne i nakładają kolejne kwarantanny na uczestników wesela. Zamiast w podróż poślubną na kwarantannę trafiła także para młoda – obecnie nic nie wskazuje na to, aby nowożeńcy także byli zakażeni.

Zobacz także

Koronawirus na Śląsku. Nowe przypadki zakażeń po weselach 

Według danych sanepidu w województwie śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń – do poniedziałku koronawirusa wykryto u 15 tys. 436 osób (w poniedziałek poinformowano o 150 nowych przypadkach zakażenia, nie tylko wśród górników), z których 384 zmarły. W regionie wyzdrowiało 13 tys. 190 osób, czyli ponad 85,4 proc. wszystkich zakażonych.

Spośród potwierdzonych minionej doby w regionie nowych zakażeń najwięcej przypadków zanotowano w powiatach cieszyńskim, bielskim i w Chorzowie (po 10), a także w powiatach pszczyńskim i raciborskim. Duża część wzrostu zachorowań na COVID-19 wiąże się z badaniami przesiewowymi prowadzonymi wśród górników kopalń Bielszowice w Rudzie Śląskiej i Chwałowice w Rybniku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP