Zamknij

Rząd zmienia wytyczne po zniesieniu obostrzeń. Obowiązują od 3 czerwca

04.06.2020 17:16

Nowe wytyczne dla restauracji i lokali gastronomicznych. Rząd blisko miesiąc po wprowadzeniu trzeciego etapu łagodzenia obostrzeń (dotyczył usług fryzjera, kosmetyczki oraz restauracji i kawiarni) zmienia wytyczne dla obszaru gastronomii. 

Restauracja
fot. Mateusz Jagielski/East News

Od 18 maja restauracje, knajpki, bary i kawiarnie znów mogą być otwarte, ale muszą spełnić wytyczne sanitarno-epidemiologiczne. Nakazują one m.in. przestrzeganie w lokalach minimalnej odległości od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu drugiego - jest to 1,5 metra. Może to być 1 metr - gdy stoliki są oddzielone przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat.

Obsługa musi dezynfekować stoliki każdorazowo po wyjściu gości, którzy, zanim do nich zasiądą, powinni odkazić dłonie. Kucharze i kelnerzy muszą pracować w rękawiczkach i maseczkach.

Nowe wytyczne dla restauracji i lokali gastronomicznych

Nowe wytyczne dla restauracji i lokali gastronomicznych zostały opublikowane we wtorek na stronie Ministerstwa Rozwoju. Do tej pory - według rządowych wytycznych, przy jednym stoliku restauracyjnym mogła przebywać rodzina lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. 3 czerwca dodano następujący zapis: 

W innym przypadku, w  celu zwiększenia bezpieczeństwa i dystansu między gośćmi proponowana jest redukcja osób przy stole o 20% względem standardowego usadzenia; zalecane jest usadzanie gości po obu stronach stołu tak, aby goście nie siedzieli vis a vis siebie MINISTERSTWO ROZWOJU

Rząd w nowych wytycznych dopuszcza również otwarcie (pod warunkiem wyznaczenia osoby do obsługi tych miejsc) przestrzeni samoobsługowych. Są to: 

  • bary sałatkowe,
  • stoliki z ciastami,
  • tzw. „wiejskie stoły”,
  • dozowniki do samodzielnego nalewania napojów,
  • bufety, bary, bary kawowe, chłodnie z lodami,
  • stoły z tzw. live cooking (gotowanie na żywo).

Mateusz Morawiecki w restauracji bez maseczki i bez zachowania dystansu

Pod koniec maja zdjęcia premiera z jednej z gliwickich restauracji błyskawicznie obiegły internet, a w sieci zarzucono mu, że nie stosuje się do zasad reżimu sanitarnego, które nałożono na każdego innego Polaka. Morawiecki tłumaczył się potem, mówiąc o "zaleceniach" a nie "obowiązkach". Rzecznik rządu przeprosił za całą sytuację, ale dodał, że "pan premier nie miał świadomości", bo został "źle poinformowany". 

Zobacz także

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl