Zamknij

Koronawirus. Kolejny etap odmrażania gospodarki. Rzecznik rządu podał datę

21.05.2020 09:43
Piotr Muller i Mateusz Morawiecki
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

"Rafał Trzaskowski na pewno nie będzie miał kilku godzin na zebranie podpisów" - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że przy kolejnych etapach znoszenia ograniczeń związanych z epidemią pewne formy bezpośredniej kampanii wyborczej będą możliwe w czerwcu. Zastrzegł jednak, że ostateczne decyzje w tej sprawie zależą od sytuacji epidemicznej w Polsce.

Rzecznik rządu odniósł się na antenie Polsat News do doniesień "Rzeczpospolitej". Piotr Müller zapewnił, że nie ma zagrożenia stworzenia przepisu, który powodowałby konieczność zebrania podpisów "w kilka godzin".

Rafał Trzaskowski na pewno nie będzie miał kilku godzin na zebranie podpisów. Wydaje mi się, że mało prawdopodobne, żeby tak duża partia jak PO miała problem z zebraniem podpisów. To problem wydumany

- powiedział w "Graffiti" rzecznik rządu.

Zobacz także

Kolejny etap odmrażania gospodarki w czerwcu? Decyzje w przyszłym tygodniu

W Polsat News rzecznik rządu był pytany, czy zapowiadane na przyszły tydzień kolejne etapy znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce mogą dotyczyć prowadzenia kampanii wyborczej przez kandydatów na prezydenta.

Jeżeli kolejne etapy odmrażania będą wchodziły w życie, to w czerwcu jeszcze pewne formy takiej bezpośredniej kampanii będą możliwe, ale oczywiście to jest zależne od tego, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna

- odpowiedział Müller. Zastrzegł, że nie jest w stanie wprost odpowiedzieć na to pytanie.

"Jeszcze kilkanaście dni temu Platforma Obywatelska twierdziła, że wybory korespondencyjne to jest niebezpieczne dla obywateli, a w tej chwili nie widzi problemu w tym, żeby odbywały się spotkania wyborcze. Naprawdę zobaczymy, w jak dynamicznej sytuacji jesteśmy, więc ja takiej wprost deklaracji w tej chwili nie jestem w stanie powiedzieć" - powiedział.

Natomiast w przyszłym tygodniu zostaną ogłoszone najprawdopodobniej decyzje co do kolejnego etapu odmrażania gospodarki

- zadeklarował.

Zobacz także

Piotr Müller: spotkania z wyborcami przy zachowaniu odpowiednich odległości

Dopytywany o możliwe formy kontaktu kandydatów na prezydenta z wyborcami rzecznik rządu podkreślił, że zależy to od uregulowań dotyczących poruszania się w przestrzeni publicznej oraz tego, czy będzie możliwe organizowanie zgromadzeń w szerszym zakresie.

Mam nadzieję, że przy poprawiającej się sytuacji w kraju, będą możliwe też już stopniowo zgromadzenia, oczywiście też ograniczone do określonej liczby osób i odpowiednich odległości

- zastrzegł. I dodał, że już teraz możliwe są spotkania z wyborcami w restauracji przy zachowaniu odpowiedniego dystansu.

Rzecznik rządu przypomniał, że w czwartym etapie znoszenia ograniczeń związanych z epidemią przewidywane jest uruchomienie takich miejsc jak np. teatry, kina czy kluby fitness, choć - jak podkreślił - w określonych reżimach sanitarnych.

"Natomiast mamy nadzieję, że to będzie możliwe już w pierwszej połowie czerwca, a więc jeżeli ta sytuacja by wyglądała w sposób taki jak teraz, czyli że odpowiednia liczba łóżek w szpitalach czy jednoimiennych czy liczba respiratorów będzie odpowiednia do tego, żeby zabezpieczyć potencjalny wzrost liczby zakażonych w Polsce, to wtedy ten etap kolejny faktycznie może być uruchomiony już w pierwszej połowie czerwca" - podsumował Müller.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Polsatnews.pl