Zamknij

Kolejny rekord zakażeń od początku epidemii. Znów ponad 650 przypadków

01.08.2020 11:20
Koronawirus w Polsce
fot. PAP

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 658 osób – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. To trzeci z kolei dzień z najwyższą liczbą przypadków potwierdzonych w ciągu doby od początku epidemii. W sumie odnotowano ponad 46,3 tys. zakażeń.

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. W sobotę padł padł dzienny rekord zakażeń od początku epidemii - aż 658. W poprzednich dniach również zanotowano ogromną liczbę: w piątek było ich 657, w czwartek 615 przypadków, w środę 512, a we wtorek 502. Oznacza to, że w piąty kolejny dzień dobowy bilans zakażeń przekracza granicę 500, a trzy ostatnie dni (z liczbą zachorowań powyżej 600) były rekordowe od marca. 

Zobacz także

Resort podał najnowsze dane na Twitterze. Przypadki dotyczą województw: śląskiego (214), małopolskiego (157), mazowieckiego (60), łódzkiego (42), wielkopolskiego (39), podkarpackiego (26), lubelskiego (18), pomorskiego (17), warmińsko-mazurskiego (17), dolnośląskiego (15), zachodniopomorskiego (15), kujawsko-pomorskiego (11), lubuskiego (9), opolskiego (7), świętokrzyskiego (7) i podlaskiego (4).

Przypomnijmy, że poprzedni największy dobowy przyrost zakażeń zanotowano w piątek - wynosił on 657. Poinformowano także o śmierci pięciu osób:

Aktualny bilans koronawirusa w Polsce to 46346 przypadków zakażenia oraz 1721 ofiar śmiertelnych. 

Czy wrócą obostrzenia? Rząd komentuje

Czy rząd przywróci obostrzenia w związku z pogarszającymi się statystykami zakażeń? Na razie podjęto takiej decyzji. W piątek odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego.

Zespół przedyskutował ewentualne decyzje (podejmowane) w przyszłości, jeśli chodzi o poszczególne obostrzenia, które mogłyby być wprowadzane na terenie Polski. Mogą obejmować poszczególne powiaty; te konkretne, które mają największe problemy jeżeli chodzi o liczbę zakażeń

- powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski w piątkowej rozmowie z Polsat News zapewnił, że nie wyobraża sobie powrotu do takiego lockdownu jaki wprowadzono wiosną. 

Zobacz także

Według Szumowskiego możliwe są jedynie punktowe restrykcje, a nie powtórka z wiosennego zamknięcia. - Nie ma takiej możliwości, bo ludzie poumieraliby na inne choroby – podkreślił. Dodał, że nieliczne przypadki zachorowań w "gigantycznych województwach" takich jak zachodniopomorskie, podlaskie, kujawsko-pomorskie wskazują, że "problem jest bardzo lokalny, bardzo ograniczony"

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/Twitter/PAP