Zamknij

Rząd przedłużył część obostrzeń do odwołania

27.04.2020 07:29
Mateusz Morawiecki
fot. PAP

W niedzielę weszło w życie zmienione rozporządzeniu rządu dotyczące pandemii koronawirusa w Polsce. Rząd przedłużył część obostrzeń do odwołania. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W niedzielę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 kwietnia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Do odwołania przedłużone zostały:

  • wstrzymanie przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczpospolitej Polskiej,
  • obowiązek kwarantanny dla osób, które przekraczają granicę i udają się do miejsca zamieszkania lub pobytu w Polsce. Osoby te muszą odbyć kwarantannę - trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy - wraz z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi.

Dotychczas wstrzymanie międzynarodowego ruchu kolejowego oraz obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób przekraczających granicę wprowadzone były do 26 kwietnia.

Zobacz także

Zwolnienie z noszenia jednorazowych rękawiczek 

Ponadto - na mocy opublikowanego w niedzielę w Dzienniku Ustaw rozporządzenia - z obowiązku noszenia jednorazowych rękawiczek w obiektach handlowych i usługowych zwolnione zostają osoby, które nie są w stanie samodzielnie zakładać lub zdejmować rękawiczek lub nie mogą ich zakładać z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim. Osoby te nie muszą mieć przy sobie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie.

W ramach wypełniania obowiązku zakrywania ust i nosa, używać przyłbic będą mogli pracownicy urzędów administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych wykonujących zadania publiczne, jeżeli ich stanowisko pracy jest oddzielone od osób przebywających w urzędzie lub jednostce organizacyjnej dodatkową przesłoną ochronną.

CZYTAJ TAKŻE: Ofiar COVID-19 jest znacznie więcej. W statystykach pominięto 36 tys. osób 

RadioZET.pl/PAP