Zamknij

Koronawirus. Rząd wydał rekomendację w sprawie odwiedzin rodzin na Wielkanoc

04.04.2020 13:49
Koronawirus
fot. PAP

Rekomendacja jest taka, żeby nie wyjeżdżać i pozostać w domach - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, zapytany o rekomendacje rządu dot. wizyt rodzinnych podczas świętach wielkanocnych. W podobnym tonie wypowiedział się minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Jaka jest rekomendacja rządu dotycząca przemieszczenia się do innego miasta, do bliskich, na święta wielkanocne? Czy tak podróż, prywatnym samochodem, jest przynajmniej dopuszczalna? - tak brzmiało jedno z pytań dziennikarzy, skierowane do przedstawicieli rządu podczas sobotniej konferencji prasowej. Odpowiedział na nie szef KRPM Michał Dworczyk.

Proszę państwa, rekomendacja jest jednoznaczna: powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczanie się. To jest oczywiście poważny problem i poważne wyzwanie, bo święta są takim czasem, gdzie zwykle spotykaliśmy się z rodzinami, kiedy Polacy podróżowali między miastami. Ale tutaj, jak powiedział prof. Szumowski, staramy się chronić ludzkie życie. 

- powiedział Dworczyk, dodając: - Rekomendacja jest taka, żeby nie wyjeżdżać i pozostać w domach. Po nim głos zabrał Szumowski. - Warto się zastanowić. Święta są przeżyciem duchowym, religijnym, rodzinnym dla nas wszystkich. Ale ten bliski kontakt, przy stole, w okresie epidemii, jest naprawdę ogromnym zagrożeniem. Na koniec podsumował:

Postarajmy się, żeby te święta były symbolem życia, a nie epidemii, która nas zdziesiątkuje, jeśli zintensyfikujemy kontakty międzyludzkie - podkreślił minister zdrowia. W innej z wypowiedzi przyznał też: - Wydaje się, że w każdym tygodniu będziemy dostosowywali treść rozporządzeń do sytuacji bieżącej. 

Koronawirus w Polsce

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dotychczas 3503 przypadki zakażenia koronawirusem w całym kraju. Zanotowano również 73 ofiary śmiertelnych. Ostatnie dwie osoby, które zmarły to 80-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu oraz 87-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu. Obie miały choroby współistniejące.

Zobacz także

Od kilku tygodni rząd stopniowo wprowadza obostrzenia dot. życia społecznego. Zamknięte są: placówki edukacyjne, kulturalne, lokale gastronomiczne. W sklepach spożywczych i placówkach pocztowych obowiązuje limit klientów (max. 2-3 osoby na kasę).

Zobacz także

Zamknięte są także parki, bulwary i inne miejsce rekreacji. Wychodzenie z domu dozwolone jest tylko w przypadku przemieszczania się do pracy, w celach zdrowotnych, rodzinnych bądź na spacer (np. z psem). Dwie osoby mogą iść obok siebie zachowując dystans co najmniej dwóch metrów, a osoby poniżej 18. roku życia nie mogą wychodzić z domu bez opieki osoby dorosłej. 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/Twitter