Zamknij

Sejm przyjął ustawę covidową. Kara grzywny za nieprzestrzeganie obostrzeń

22.10.2020 17:37

Dodatki do wynagrodzeń medyków skierowanych do walki z COVID-19, zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za błędy popełnione podczas leczenia i wprowadzenie prawa do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek – to kilka z rozwiązań zawartych w nowelizacji przyjętej w czwartek przez Sejm.

Sejm
fot. PAP

Konferencja prasowa premiera na żywo 23.10.2020

Sejm uchwalił nowelizację niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Nowelizacje zostały uchwalone zdecydowaną większością głosów - za głosowało 423 posłów, przeciw było 11, wstrzymało się 9. Jakie m.in. przepisy zawiera ta ustawa:

- osobom skierowanym do walki z COVID-19 podwyższono wynagrodzenie ze 150 proc. do 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego na danym stanowisku

- pracownicy medyczni i funkcjonariusze służb pracujący przy zwalczaniu epidemii będą mieli prawo do 100 proc. zasiłku chorobowego w czasie kwarantanny i izolacji

- możliwe będzie zatrudnianie w trybie uproszczonym w Polsce lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską

- nie popełnia przestępstwa pracownik medyczny, który lecząc pacjentów z COVID-19 i działając w szczególnych okolicznościach, dopuścił się czynu zabronionego, chyba że był on wynikiem rażącego niezachowania ostrożności

- nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa stanowi uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży

- kara grzywny lub nagany za nieprzestrzeganie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią

Konferencja prasowa premiera - piątek 23.10

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zaplanowana była na dzisiaj. Jednak rzecznik rządu Piotr Muller poinformował, że "ze względu na trwające prace parlamentarne i głosowania w Sejmie konferencja prasowa dotycząca nowych zasad bezpieczeństwa odbędzie się jutro o godz. 11:00.

Wiadomo, że jutrzejsza konferencja najprawdopodobniej dotyczyć będzie wprowadzenia nowych obostrzeń, które obowiązywałyby zapewne od soboty 24 października. 

Koronawirus w Polsce. 22.10.2020 - RAPORT

Koronawirus w Polsce bije kolejne rekordy. W czwartek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 12107 kolejnych przypadków koronawirusa, co stanowi najwyższy dobowy przyrost od wybuchu epidemii w naszym kraju. Poinformowano także o śmierci 168 osób, co również jest absolutnym rekordem od początku marca.

Zobacz także

Rosnące statystyki zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa sprawiają, że rząd zmuszony jest działać. Od kilku dni wiemy, że w Polsce stawiane są szpitale polowe. Pierwszy tego typu obiekt powstanie na Stadionie Narodowym w Warszawie. Podobne placówki znajdą się również w innych miastach wojewódzkich.

Konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia. Cała Polska w czerwonej strefie?

Nowe obostrzenia – to też może czekać obywateli od soboty 24 października. Czy cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie? Oficjalne decyzje ogłoszone zostaną na piątkowej, wspomnianej wyżej, konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Na RadioZET.pl będziecie na pewno mogli śledzić to wystąpienie na żywo. 

Zobacz także

Rzecznik rządu Piotr Muller w rozmowie z TVP Info zapowiedział, że decyzja na temat objęcia całego kraju czerwoną strefą jest „praktycznie pewna”. Nie zapadła jeszcze natomiast oficjalna decyzja ws. objęcia starszych klas szkół podstawowych nauką zdalną lub hybrydową.

Czerwona strefa oznacza m.in. obowiązek noszenia maseczki we wszystkich miejscach publicznych poza lasami, parkami i zieleńcami), ograniczenie w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, rozgrywanie wydarzeń sportowych bez publiczności, zamknięcie basenów i siłowni czy zakaz organizowania wesel.

1 listopada cmentarze zamknięte? Rzecznik rządu komentuje

Piotr Muller potwierdził również, że rząd nie ma w planach zamknięcia cmentarzy na 1 listopada ani wprowadzenie godziny policyjnej.

Adam Niedzielski, podczas poniedziałkowego wystąpienia dotyczącego budowy szpitali tymczasowych, przyznał, że przy obecnym tempie wzrostu zachorowań musimy liczyć się z najczarniejszych scenariuszem, a więc z liczbami rzędu 15-20 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem dziennie.

RadioZET.pl/PAP