Zamknij

Koronawirus. Superroznosiciel w hotelu. 26-latka mogła zakazić setki ludzi

15.09.2020 12:04
Koronawirus
fot. AP/Associated Press/East News

26-letnia Amerykanka zamieszkała w Garmisch-Partenkirchen w Alpach Bawarskich jest podejrzana o nieumyślne uszkodzenie ciała poprzez potencjalne zakażenie koronawirusem setek ludzi - poinformowała we wtorek dpa. Prokuratura w Monachium wszczęła dochodzenie. 

26-latka zatrudniona jako pracownica cywilna w hotelu dla amerykańskich wojskowych i ich rodzin, zlekceważyła mimo objawów infekcji zasady kwarantanny, odwiedzając szereg lokali gastronomicznych. Testami na koronawirusa objęto od piątku do poniedziałku około 1000 osób, z którymi miała kontakt. Wyniki badań mają być znane we wtorek po południu.

Prokuratura zakłada, że właściwym w tej sprawie jest niemiecki wymiar sprawiedliwości. - Według moich informacji - choć chcę być tutaj ostrożny - chodzi tu o cywilną pracownicę sił zbrojnych USA, która nie ma tym samym statusu członkini wojsk NATO. Jesteśmy jednak w kontakcie z amerykańskimi władzami, gdyż mamy z nimi w zasadzie partnerskie stosunki - powiedział publicznemu nadawcy Bayerischer Rundfunk krajowy minister sprawiedliwości Bawarii Joachim Herrmann.

Na stronie internetowej hotelu znajduje się informacja, że został on na dwa tygodnie zamknięty z powodu wykrycia nosicielstwa koronawirusa u części jego pracowników.

Zobacz także

Koronawirus w Niemczech. Superroznosiciel w hotelu

Według urzędu powiatowego w Garmisch-Partenkirchen kobieta, od której zaczął się łańcuch zakażenia, przebywa obecnie na kwarantannie. Jak zaznaczył Herrmann, wykazała się ona "szczególnie nieodpowiedzialnym postępowaniem", co należy odpowiednio nagłośnić.

Tak nie wolno robić. Nie jesteśmy gotowi do zaakceptowania tego i to nie ze względu na formalne wymogi prawa, lecz dlatego, że zagrozilibyśmy zdrowiu ludzi, gdyby inni tak się zachowywali

Joachim Herrmann

Jak poinformowały władze, w ciągu ubiegłych siedmiu dni w powiecie Garmisch-Partenkirchen zarejestrowano 49 nowych przypadków koronawirusa. Daje to tygodniowy wskaźnik 55,39 infekcji na 100 tys. mieszkańców i przewyższa uznany za alarmowy poziom 50 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Od piątku wszystkie zakłady gastronomiczne w Garmisch-Partenkirchen muszą być zamykane o godzinie 22, a liczba uczestników spotkań w ich pomieszczeniach nie może przekraczać pięciu. 

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP