Zamknij

Szczepionka przeciw koronawirusowi coraz bliżej. Minister zdradził termin

11.09.2020 18:19
Adam Niedzielski
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Kiedy pojawi się na rynku skuteczna szczepionka przeciw koronawirusowi? Minister zdrowia w jednym z ostatnich wywiadów zdradził przewidywany termin, w którym preparat może być już dostępny dla Polaków. 

Szczepionka przeciw koronawirusowi. Od kiedy wybuchła pandemii koronawirusa, w różnych krajach (m.in, w USA i w Niemczech) trwają pracę nad stworzeniem skutecznego preparatu, który chroniłby ludzkość przed zakażeniem.

Kiedy trafi on na rynek? Nie wiadomo, choć są szanse, by stało się to jeszcze w tym roku. Tak zapowiadał przed kilkoma dniami Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Teraz przewidywany termin, w którym szczepionka ma być dostępna na rynku światowym, ale także w Polsce, zdradził minister zdrowia. 

Zobacz także

- Prace nad szczepionką trwają już od dłuższego czasu, praktycznie od początku pandemii. Jesteśmy z innymi krajami Unii Europejskiej w ścisłej współpracy, została utworzona specjalna grupa zakupowa. Ta grupa zakupowa prowadzi negocjacje z kilkoma dostawcami. Jeden z nich, który jest najbardziej zaawansowany, zadeklarował, że już pod koniec grudnia szczepionka będzie dostępna - powiedział Adam Niedzielski, który był gościem programu "Newsroom" w Wirtualnej Polsce. 

Kiedy szczepionka przeciw koronawirusowi? Minister zdrowia odpowiada

- Będziemy mieli dostęp do ilości szczepionek, które zabezpieczą interesy Polski. Jesteśmy krajem, który zajmie pierwszą kolejność w grupie zakupowej. Ma być przygotowane blisko 300 mln szczepionek, a my mamy pierwszeństwo wedle parytetu ludności - podkreślił. 

Zobacz także

Zapytany przez prowadzącą program Agnieszkę Kopacz o realny termin dostępności szczepionki dla wszystkich Polaków, Niedzielski odpowiedział, że o ile nie pojawią się żadne komplikacje, to szczepionka będzie dostępna w okolicach marca lub kwietnia.

Przypomnijmy, że w piątek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 594 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Poinformowano także o śmierci 10 osób. Ogólnie od początku pandemii zanotowano w naszym kraju 73047 zakażeń oraz 2169 zgonów. 

RadioZET.pl/moneyv.wp.pl