Zamknij

Szczepionka przeciw Covid-19 już w styczniu? Wiceminister potwierdza

21.11.2020 17:27
Waldemar Kraska
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER

Szczepionki przeciw Covid-19 powinny być dostępne w styczniu – powiedział w sobotę na antenie TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaznaczył, że masowe szczepienia są jedynym sposobem na przerwanie łańcucha nowych zakażeń. Wiceszef MZ powiedział, też ile dawek zarezerwowały polskie władze.

Rząd przedłużył dziś kluczowe obostrzenia w związku z jesienną falą koronawirusa. Rządzący z oczekiwaniem odliczają tygodnie do zakupu szczepionki przeciw Covid-19. Premier wspominał, że chodzi o produkt firm Pfizer i BioNtech, ale równie skuteczną próbkę w trzeciej fazie testów ogłosiła firma Moderna.

Goszczący dziś na antenie TVP Info wiceminister Kraska wyjaśnił, że pierwszych szczepionek możemy spodziewać się na początku stycznia 2021 roku.

Kiedy pierwsze szczepionki przeciw Covid-19? Wiceminister komentuje

- Mamy informacje od firm farmaceutycznych, że właśnie w styczniu ta szczepionka będzie już dostępna – powiedział wiceszef MZ. Zapewnił, że próbki przeszły długie i żmudne badania, potwierdzające ich skuteczność oraz bezpieczeństwo.

Zobacz także

Kraska przypomniał, że UE podpisała już umowy z firmami, które są gotowe na dostarczanie szczepionek. - My chcemy w tym pierwszym rozdaniu zakupić 18 mln szczepionek. Chcemy, by były one dostępne dla całej populacji, więc myślę, że ten termin styczniowy jest jak najbardziej realny, abyśmy zaczęli szczepić populację osób, szczególnie tych najbardziej narażonych – przekazał.

Pierwszy „rzut” szczepionek miałby być przeznaczony dla osób z grupy ryzyka. Już wcześniej premier zapowiadał, że w pierwszej kolejności chodzi o medyków, osoby starsze i służby mundurowe.

Zobacz także

Wiceminister podkreślił, że masowe szczepienia są dziś „jedynym sposobem, abyśmy przerwali łańcuch epidemii koronawirusa”. Do tego czasu zalecił utrzymywanie dystansu społecznego, noszenie maseczek, higienę.

RadioZET.pl/TVP.info