Zamknij

WP: Rząd buduje pierwszy szpital polowy. Powstaje na Stadionie Narodowym

18.10.2020 22:21

Pierwszy szpital polowy dla chorych na Covid-19 powstaje na Stadionie Narodowym w Warszawie - donosi Wirtualna Polska. Jak ustalił portal, podobne obiekty mają powstać także w innych województwach. 

Stadion Narodowy
fot. Stadion Narodowy w Warszawie/Mateusz Grochocki/East News

Koronawirus w Polsce niestety, nadal nie jest w odwrocie. W niedzielę 18 października Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 8536 nowych przypadków zakażenia. Poinformowano także o śmierci 49 osób. Z kolei w sobotę padł rekord od czasu wybuchu epidemii w naszym kraju - odnotowano aż 9622 nowe zachorowania. 

Zobacz także

Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 157 608 osób. Zmarło 3440 chorych. Wyzdrowiało 87 773 chorych, ostatniej doby – 2185. Szczegółową mapę dotyczącą zakażeń w Polsce i na świecie znajdziesz tutaj: Koronawirus w Polsce. MAPA zachorowań z podziałem na województwa.

Zobacz także

Rosnące statystyki zachorowań i zgonów oraz trudna sytuacja w polskich placówkach medycznych sprawiły, że pojawiły się doniesienia o możliwości wzniesienia tzw. szpitali polowych. Oznaczałoby to dodatkową liczbę łóżek dla osób z koronawirusem, co w znacznym stopniu rozwiązałoby problem kurczących się zasobów krajowej służby zdrowia.

WP: będzie pierwszy szpital polowy. Rząd przerabia w tym celu Stadion Narodowy

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, pierwszy taki obiekt już powstaje. W tym celu przerabiany jest stołeczny Stadion Narodowy. W sobotę rozpoczęto instalację łóżek - na początek ma być ich 500, docelowo więcej. Całe przedsięwzięcie - w którym pomaga wojsko - nadzoruje zaufany człowiek Mateusza Morawieckiego - szef Kancelarii Premiera Michała Dworczyk, który w poniedziałek będzie Gościem Radia ZET.

Zobacz także

Kolejne szczegóły podaje też portal Remiza.com.pl. Z ich informacji wynika, że docelowo obiekt szpitalny na Narodowym liczyć ma 2 tys. łóżek. Znajdować się w nim będą także chłodnie dla zmarłych. 

- Wynika to z naszej strategii. W momencie kiedy zaczyna w stacjonarnych szpitalach brakować łóżek, będą uruchamiane szpitale polowe. W Agencji Rezerw Materiałowych jest ponad 80 tysięcy łóżek. Będą one sukcesywnie przekazywane kolejnym otwieranym szpitalom polowym - tłumaczy w rozmowie z WP osoba bliska Kancelarii Premiera.

Zobacz także

Portal informuje również, że w najbliższych dniach mają zapaść konkretne decyzje dotyczące budowy podobnych placówek w innych województwach. Gdzie dokładnie? Na razie nie wiadomo, choć nieoficjalnie mówi się np. o Małopolsce.

RadioZET.pl/wp.pl/Remiza.com.pl