Obserwuj w Google News

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa rezygnuje ze stanowiska. Powodem COVID-19

PAP
2 min. czytania
09.02.2021 17:10
Zareaguj Reakcja

Tadeusz Ferenc, który obecnie jest prezydentem Rzeszowa, zrezygnuje z pełnienia urzędu. Decyzję ma ogłosić w środę, po ponad 18 latach bycia prezydentem tego miasta. Jak podaje lokalny portal, powodem ma być COVID-19, który znacznie pogorszył stan zdrowia samorządowca.

Tadeusz Ferenc
fot. Grzegorz Bukala/REPORTER

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa rezygnuje ze stanowiska. Według portalu Nowiny24.pl powodem ma być stan zdrowia prezydenta, który pogorszył się w wyniku przejścia COVID-19. Prezydent Rzeszowa w ostatnich tygodniach w związku z zakażeniem koronawirusem dwukrotnie przebywał w szpitalu. W południe biuro prasowe rzeszowskiego ratusza poinformowało, że w środę odbędzie się zdalna konferencja prasowa prezydenta miasta. Ferenc – jak powiedział Artur Gernand z biura prasowego – "do końca miesiąca przebywa na urlopie".

Redakcja poleca

80-letni Tadeusz Ferenc jest prezydentem Rzeszowa od listopada 2002 r. Z wykształcenia jest ekonomistą. Pracę zawodową zaczynał w 1956 r. jako robotnik w rzeszowskiej WSK. Potem był m.in. zastępcą dyrektora firmy transportowej, dyrektorem Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, wreszcie prezesem największej w mieście spółdzielni mieszkaniowej. Przed wyborami samorządowymi w 2018 roku Ferenc powiedział, że poszerzenie Rzeszowa uważa za swoje największe osiągnięcie. - Kiedy rozpoczynałem swoją pierwszą kadencję w 2002 r., powierzchnia Rzeszowa zajmowała zaledwie 53 km kw. Było to najmniejsze miasto wojewódzkie w kraju. W tym roku rząd zgodził się na przyłączenie Miłocina i Matysówki i dzięki temu Rzeszów będzie miał ponad 126 km kw. To wszystko doprowadziło do tego, że zyskaliśmy nowe tereny inwestycyjne – zauważył wówczas.

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa rezygnuje ze stanowiska. Powodem COVID-19

Ma bogatą przeszłość polityczną. Od połowy lat 60. ubiegłego stulecia do rozwiązania był członkiem PZPR. Później wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 1994-2001 sprawował mandat radego Rzeszowa. Trzykrotnie bezskutecznie zabiegał o miejsce w Senacie - w 1997 r. z listy SLD i w 2011 r. startując z własnego komitetu wyborczego, choć był wówczas popierany przez SLD i Polskie Stronnictwo Ludowe. O mandat senatora ubiegał się również w 2015 r. - także bezskutecznie. Natomiast z powodzeniem rozstrzygnął elekcję do Sejmu w 2001 r., o mandat poselski ubiegał się wtedy z listy SLD-UP. Posłem był niewiele ponad rok. W 2002 r. w drugiej turze głosowania został wybrany prezydentem Rzeszowa, zdobył 51,6 proc. głosów. Jego rywalem był ówczesny prezydent miasta Andrzej Szlachta. Ferenc był kandydatem SLD-UP, a Szlachta Rzeszowskiego Porozumienia Prawicy.

Cztery lata później wygrał w pierwszej turze, uzyskując 76,5 proc. poparcia. W pierwszym głosowaniu jego reelekcja rozstrzygnęła się też w 2010 r., kiedy poparło go 53,2 głosujących oraz w 2014 r, kiedy otrzymał 66 proc. poparcia. W 2018 roku także w pierwszej turze uzyskał niemal 64 proc. głosów. Od 2006 r. startował z własnego komitetu wyborczego. Systematycznie był wspierany m.in. przez SLD i PSL, a w ostatnich wyborach również przez Koalicję Obywatelską.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP