Obserwuj w Google News

Tajemnicza choroba atakuje dzieci podczas pandemii. W Europie zmarł 14-latek

2 min. czytania
14.05.2020 18:33
Zareaguj Reakcja

Tajemnicza choroba wiązana z koronawirusem dotyka coraz więcej dzieci. Wcześniej o rzadkim schorzeniu, przypominającym zespół wstrząsu toksycznego i chorobę Kawasakiego, informowały władze USA oraz Wielkiej Brytanii. Teraz zaobserwowano je również w kilku innych krajach w Europie.

dziecko
fot. Shutterstock.com

Jak informuje BBC News, brytyjscy lekarze przed nową chorobą atakującą dzieci ostrzegali już w kwietniu. Do tej pory na Wyspach wykryto ją u około 100 dzieci - zarówno kilku-, jak i kilkunastoletnich. Część z nich wymagało leczenia na oddziale intensywnej terapii oraz użycia respiratora.

W wyniku tego schorzenia zmarł 14-latek, u którego stwierdzono również COVID-19, chorobę wywoływaną przez koronawirusa.

Dr Liz Whittaker z Imperial College London uważa, że skoro nowa choroba pojawiła się w okresie pandemii, jest związana z SARS-CoV-2. Na razie nie ma na to jednak dowodów.

Tajemnicza choroba związana z Covid-19 zabiła 3 małych dzieci. ”To coś nowego”

Tajemnicze schorzenie w Europie, które dotyka dzieci

Według specjalistów Evelina London Children’s Hospital nowa choroba zapalna przypomina chorobę Kawasakiego, powodującą ostre zapalenie naczyń i objawiająca się wysypką, powiększeniem węzłów chłonnych w okolicy szyi oraz suchością ust. Eksperci podkreślają jednak, że różnią się one od siebie. Nowe schorzenie objawia się wysoką gorączką, wysypką, zapaleniem spojówek, obrzękami i ogólnym bólem.

Jak podają eksperci, choroba Kawasakiego na ogół występuje sezonowo, wiosną i jesienią, i pojawia się najczęściej u dzieci do 5. roku życia. Nowe schorzenie związane jest natomiast z nadmierną reakcją układu immunologicznego i zdarza się zarówno u małych dzieci do piątego roku życia, jak i u nastolatków (nawet w wieku 16 lat).

Chińska szczepionka będzie produkowana w Kanadzie. "Wygląda obiecująco"

Specjaliści uspokajają, że u większości dzieci nowa choroba przebiega łagodnie, jedynie u niektórych dochodzi do poważnych powikłań.

Może ona natomiast wyjaśniać, dlaczego u niektórych dzieci tak poważny jest przebieg COVID-19

– powiedział prezes Royal College Paediatrics and Child Health prof. Russell Viner.

O wykryciu podobnego schorzenia informują także lekarze we Włoszech, Hiszpanii, Francji czy Niderlandach. W Bergamo, gdzie leczono dziesięcioro dzieci z tym schorzeniem, u pacjentów dochodziło do zaburzeń pracy serca i objawów zespołu szoku toksycznego. Konieczne było użycie m.in. sterydów.

WHO: wirus SARS-CoV-2 może nigdy nie zginąć

RadioZET.pl/PAP/BBC