Obserwuj w Google News

Pandemia koronawirusa jeszcze długo się nie skończy. "Osiągnęła punkt krytyczny"

2 min. czytania
12.04.2021 20:17
Zareaguj Reakcja

Pandemia koronawirusa jeszcze długo się nie skończy, ale w ciągu kilku miesięcy, podejmując właściwe decyzje ws. zdrowia publicznego, można "uzyskać nad nią kontrolę" - powiedział szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Koronawirus
fot. Iliya Pitalev/SPUTNIK Russia/East News

Koronawirus nadal szybko się rozprzestrzenia. W ubiegłym tygodniu zdiagnozowano 4,4 mln zakażeń, a "pandemia jest w stanie pełnej ekspansji i osiągnęła punkt krytyczny" - przekazała w poniedziałek ekspertka WHO do spraw epidemii Maria Van Kerkhove. 

Rzeczniczka WHO dr Margaret Harris poinformowała, że nasilanie się pandemii jest widoczne od sześciu tygodni. W minionym tygodniu zmarło ponad 71 tys. osób, a w stosunku do poprzedniego tygodnia, liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła o 11 proc. WHO ocenia, że w wielu krajach sytuacja się pogarsza, między innymi ze względu na nowe warianty wirusa.

Większość infekcji diagnozowanych w Turcji to zakażenia brytyjskim wariantem  koronawirus a, które według tamtejszych lekarzy powodują wyższą śmiertelność, ponieważ bardziej uszkadzają organy wewnętrzne. W Brazylii zmarłych chowa się również w nocy, aby nadążyć z pogrzebami, a szkolne autobusy są wykorzystywane do przewożenia zwłok.

Pandemia koronawirusa jeszcze długo się nie skończy

Dr Margaret Harris zwróciła uwagę, że pozytywnym przykładem jest Wielka Brytania, gdzie w marcu zaobserwowano spadek zakażeń o 60 proc. ze względu na szybki program szczepień i surowe przepisy sanitarne. - Ale musimy to robić wszyscy. Zachować dystans społeczny. Unikać sytuacji, w których wielu ludzi zbiera się w zamkniętych pomieszczeniach. Musimy nadal nosić maski, nawet jeśli jesteśmy zaszczepieni - podkreśliła Harris.

Redakcja poleca

- My również chcemy, by społeczeństwa i gospodarki zostały otwarte, ale właśnie teraz oddziały intensywnej terapii są w wielu krajach przepełnione i ludzie umierają. Można tego całkowicie uniknąć - oznajmił szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, kładąc nacisk na konieczność utrzymania w mocy wytycznych sanitarnych.

- Mamy jednak wiele powodów do optymizmu. Spadek liczby zakażeń i przypadków śmiertelnych w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku dowodzi, że wirus i jego warianty mogą zostać powstrzymane - ocenił.

RadioZET.pl/PAP