Zamknij

WHO: biedne kraje dostaną 120 mln szybkich testów na koronawirusa

28.09.2020 21:44
Koronawirus na świecie szef WHO
fot. Xinhua News /East News

Koronawirus na świecie: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w poniedziałek, że około 120 mln szybkich testów diagnostycznych na obecność koronawirusa zostanie udostępnionych krajom o niskim i średnim dochodzie. Testy mają kosztować maksymalnie 5 USD za sztukę.

Koronawirus na świecie: Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział na konferencji prasowej w Genewie, że producenci Abbott i SD Biosensor porozumieli się z Fundacją Billa i Melindy Gatesów w sprawie "wyprodukowania 120 mln nowych, wysoce przenośnych i łatwych w użyciu szybkich testów diagnostycznych Covid-19 dostępnych przez sześć miesięcy".

"Umożliwi to rozszerzenie testowania, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, które nie mają zaplecza laboratoryjnego lub wystarczającej liczby wyszkolonych pracowników służby zdrowia do przeprowadzania testów" - stwierdził Tedros.

Koronawirus na świecie. Biedniejsze kraje dostaną 120 mln szybkich testów

Szef WHO powiedział, że testy są wyceniane na maksymalnie 5 dolarów za sztukę, ale oczekuje się, że ich cena jeszcze się obniży.

Program potrzebuje na początek 600 mln USD. Ma ruszyć już w przyszłym miesiącu i zapewnić lepszy dostęp do testów na obszarach, na których trudniej jest przeprowadzić testy PCR.

Zobacz także

Szybkie testy wyszukują antygeny lub białka znajdujące się na powierzchni wirusa. Są one ogólnie uważane za mniej dokładne, choć znacznie szybsze niż testy genetyczne PCR, w przypadku których na wyniki trzeba czekać kilka dni.

Zobacz także

Tedros uznał program za "dobrą wiadomość" w walce z Covid-19. "Testy te zapewniają wiarygodne wyniki w ciągu około 15 do 30 minut, a nie godzin lub dni, przy niższej cenie i mniej zaawansowanym sprzęcie" - stwierdził.

Zobacz także

"Mamy umowę, mamy początkowe finansowanie i teraz potrzebujemy pełnej kwoty na zakup tych testów" - powiedział, nie podając żadnych szczegółów.

RadioZET.pl/ PAP