Zamknij

WHO: wirus SARS-CoV-2 może nigdy nie zginąć

13.05.2020 22:48

Wirus SARS-CoV-2 może stać się endemiczny, tak jak to jest w przypadku wirusa HIV - powiedział w środę ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Mike Ryan podczas wideokonferencji. Co to oznacza? W ocenie Ryana, istnieje ryzyko że koronawirus z którym zmaga się świat może nigdy nie zginąć.

koronawirus
fot. The Times

Koronawirus może nigdy nie zniknąć? Przed takim scenariuszem przestrzega ekspert WHO Mike Ryan. - Ważne jest, aby wyłożyć karty na stół: ten wirus może stać się kolejnym endemicznym wirusem w naszych społecznościach i może nigdy nie zniknąć - przekonuje. - Myślę, że musimy być realistami i nie sądzę, aby ktokolwiek mógł przewidzieć, kiedy ta choroba zniknie. Nie należy składać żadnych obietnic i nie podawać żadnych dat. Ta choroba może przerodzić się w długi problem lub może zniknąć nagle - zauważa Ryan.

Ryan podkreślił, że obecnie opracowywanych jest ponad 100 potencjalnych szczepionek, w tym kilka jest na etapie badań klinicznych. Dodał, że eksperci zmagają się jednak z ogromnymi trudnościami, próbując znaleźć szczepionkę w 100 procentach skuteczną.

Pandemia koronawirusa. WHO: SARS-CoV-2 może nigdy nie zniknąć

Ekspert WHO zaznaczył, że istnieją szczepionki na inne choroby, takie jak odra, których nie wyeliminowano w walce z koronawirusem.

loader

"Świat ma przed sobą długą, długą drogę, by opanować pandemię koronawirusa" - powiedział Ryan, dodając, że ryzyko związane z zakażeniami nadal pozostaje bardzo wysokie "na poziomie krajowym, regionalnym i globalnym”.

Zobacz także

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dodał:

Trajektoria tej epidemii jest w naszych rękach i jest to sprawa wszystkich i wszyscy powinniśmy przyczynić się do jej powstrzymania.

Zobacz także

Obecnie na całym świecie koronawirusem zakażonych jest ok. 4,3 mln ludzi, zmarło ponad 291 tys. osób.

Zobacz także

RadioZET.pl/ WHO/ PAP