Zamknij

Rekord zakażeń koronawirusem. Będą kontrole m.in.w sklepach i restauracjach

31.07.2020 16:45
Piotr Muller
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Organy państwowe będą weryfikowały, czy są przestrzegane limity i zasady bezpieczeństwa, w szczególności w przestrzeniach zamkniętych - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Wskazał, że takie działania będą podejmowane np. w sklepach, restauracjach i kinach.

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. W piątek padł dzienny rekord zakażeń od początku epidemii - aż 657. W poprzednich dniach również zanotowano ogromną liczbę: w czwartek było to 615 przypadków, w środę 512, a we wtorek 502.

Oznacza to, że w czwarty kolejny dzień dobowy bilans zakażeń przekracza granicę 500, a dwa ostatnie dni były rekordowe od marca. Przypomnijmy, że aktualne statystyki koronawirusa w Polsce to 45688 przypadków zakażenia oraz 1716 ofiar śmiertelnych. 

Koronawirus: coraz więcej zakażeń. Czy wrócą obostrzenia?

Czy wzrost zachorowań oznacza, iż wrócą obostrzenia podobne do tych z marca i kwietnia? O tym, że wprowadzenia (przynajmniej częściowych bądź na terenie poszczególnych regionów) ponownych restrykcji możemy się spodziewać, mówili już zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz czy wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Wszyscy zapewniali jednak, że - przynajmniej na razie - nie ma mowy o całkowitym lockdownie na wzór tego sprzed kilku miesięcy. 

Zobacz także

W piątek pod przewodnictwem Morawieckiego zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Wśród omawianych tematów były "podsumowanie działań w zakresie identyfikacji ognisk zachorowań w kraju, ocena ryzyka zakażeń w związku z powrotami do Polski z innych państw, stan realizacji poszczególnych zaleceń epidemicznych".

Jak poinformował na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Muller, podczas piątkowego spotkania "sam Zespół Zarządzania Kryzysowego nie podjął żadnych nowych decyzji w zakresie obostrzeń". - Natomiast zespół przyjął pewne warianty, które są możliwe w najbliższym czasie, m.in. w zakresie pewnego regionalnego podejścia do obostrzeń, które mogą obowiązywać na terenie kraju - mówił.

Zobacz także

Rzecznik poinformował też, że podczas posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego nie rozmawiano o ewentualnym podwyższaniu kar za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Zaznaczył, że dyskutowano o konieczności egzekwowania już obowiązujących zasad m.in. przez inspekcję sanitarną, inspekcję pracy oraz policję.

Można się spodziewać, że faktycznie takie działania będą podejmowane, w szczególności w zakresie ochrony osób w przestrzeniach zamkniętych, jak sklepy, restauracje, kina - tego typu miejsca, gdzie jest więcej ludzi

- powiedział. - Nie stawiałbym tezy, że w ciągu kilku najbliższych dni nastąpi jakieś zaostrzenie przepisów, natomiast bez wątpienia (...) organy państwowe będą weryfikowały, czy są przestrzegane te limity, w szczególności w przestrzeniach zamkniętych - dodał.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP