Zamknij

Wyciekły dane ponad 18 tys. osób z Covid-19. Zlecono dochodzenie

14.09.2020 20:17
Koronawirus
fot. AP/Associated Press/East News

Dane osobowe dotyczące 18 105 mieszkańców Walii, u których potwierdzono Covid-19, zostały omyłkowo umieszczone na stronie internetowej Public Health Wales i były dostępne przez 20 godzin - poinformowała w poniedziałek rządowa agencja Public Health Wales.

Opublikowanie danych ponad 18 tys. osób z Covid-19 to błąd ludzki - tłumaczyła potem agencja Public Health Wales, zapewniając, że zlecono już zewnętrzne dochodzenie i podjęła kroki w celu zapobieżenia podobnemu incydentowi w przyszłości.

"Na tym etapie nie ma dowodów na to, że dane zostały niewłaściwie wykorzystane" - poinformowała w oświadczeniu agencja. „Zdajemy sobie jednak sprawę z obaw i niepokoju, jaki to spowoduje, i głęboko żałujemy, że w tym przypadku nie udało nam się ochronić poufnych informacji mieszkańców Walii” - dodała.

Dane zostały przesłane po południu 30 sierpnia i były dostępne dla każdego korzystającego z witryny Public Health Wales. Usunięto je 31 sierpnia rano. Nieznani użytkownicy przejrzeli je przez ten czas 56 razy. Według Public Health Wales w większości przypadków - 16 179 - informacje składały się z inicjałów, dat urodzenia, obszaru geograficznego i płci, co oznacza, że ryzyko identyfikacji było niskie.

W przypadku 1926 osób mieszkających w domach opieki i mieszkaniach wspomaganych informacje zawierały również nazwy domów, co zwiększyło ryzyko identyfikacji, ale nadal było ono niskie. Dane dotyczyły wszystkich mieszkańców Walii, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa między 27 lutego a 30 sierpnia.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP