Zamknij

Wysyłają polskich lekarzy do USA. Błaszczak: "Oni zdobędą ekspercką wiedzę"

21.04.2020 09:54
Koronawirus. Wysyłają polskich lekarzy do USA
fot. Zuma / SplashNews.com/East News

Polscy lekarze wylecą w ramach misji do Chicago - zapowiedział we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak przekonywał, chodzi nie tylko o niesienie pomocy, ale też nauczenie się, jak walczyć z koronawirusem.

Mariusz Błaszczak pytany w radiowej Trójce o misję polskich medyków w Chicago powiedział, że lekarze wylecą do Stanów Zjednoczonych w środę. Zapowiedział, że podobne misje będą kontynuowane.

Będą kontynuowane dlatego, że z jednej strony to jest pomoc, którą świadczą nasi lekarze, ale oni także zdobywają ekspercką wiedzę na temat sytuacji, radzenia sobie z koronawirusem. Ta ekspercka wiedza jest niezwykle dla nas istotna

- uzasadniał.

Zobacz także

Szef MON podkreślał, że liczba zakażonych koronawirusem nie jest w Polsce tak duża, jak w przypadku innych państw Europy, co - jego zdaniem - jest efektem szybkiej reakcji rządu na pojawienie się koronawirusa w kraju oraz wiedzy eksperckiej polskich lekarzy.

Misje medyczne to podwójna korzyść. Z jednej strony okazujemy wsparcie naszym sojusznikom, z drugiej strony pozyskujemy wiedzę na temat tego, jak skutecznie walczyć z rozprzestrzenianiem się epidemii

- podkreślił.

Wysłanie polskich medyków na misję do Stanów Zjednoczonych było jednym z tematów sobotniej rozmowy prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Jak poinformował później szef gabinetu prezydenta Dudy Krzysztof Szczerski, polscy medycy mają wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia, a także odbyć praktykę w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP