Zamknij

Zakaz lotów pasażerskich przedłużony. Do których krajów nie polecimy?

20.11.2020 09:45
zakaz lotów
fot. Piotr Molecki/East News

Zakaz lotów w związku z epidemią COVID-19 po raz kolejny zostanie przedłużony. Tym razem w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym widnieje data 8 grudnia. Poprzedni zakaz obowiązuje do wtorku 24 listopada.

Zakaz lotów pasażerskich w związku z koronawiusem zostanie przedłużony. Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej RM, aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (...) utraci moc z końcem dnia 24 listopada 2020 r. "Z uwagi na ogłoszenie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest wprowadzenie zakazów w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie" - czytamy.

Przypomnijmy, do 24 listopada br. obowiązuje zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do 10 państw, w tym m.in. USA, z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji. Na liście nie ma krajów z UE.

Zobacz także

Zakaz lotów przedłużony. Nowy projekt rozporządzenia

Ograniczenia w lotach pasażerskich mają obowiązywać do końca dnia 8 grudnia 2020 r. Projekt rozporządzenia zakłada wprowadzenie zakazu lądowania na polskich lotniskach samolotów wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, "w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 mieszkańców co do zasady przekracza 440, w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób".

Dokument nie obejmuje państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz – w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych Ameryki – stanów Illinois i Nowy Jork.

Zakaz lotów, jak wynika z projektu, nie będzie stosowany do samolotów wykonujących loty międzynarodowe m.in. na zlecenie Prezesa Rady Ministrów; za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego; realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium; wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie; a także z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2. Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu rozporządzenia jest wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP