Zamknij

Zakaz wstępu do lasów. Resort środowiska: obejmuje także myśliwych

04.04.2020 21:23
Myśliwy
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Zakaz wstępu do lasów obejmuje także myśliwych. Od 3 do 11 kwietnia myśliwi nie mogą organizować w lesie polowań ani – tak jak każdy inny obywatel – nawet przebywać w lasach - poinformowało w sobotę Ministerstwo Środowiska.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zakaz wstępu do lasów i parków narodowych w Polsce obowiązuje od 3 do 11 kwietnia br. Ministerstwo środowisko tłumaczyło w piatek, że decyzja wynika z faktu, że wiele osób mimo zagrożenia epidemią gromadziło się na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. 

''Niestety, ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe" - podkreślono.

Zakaz wstępu do lasów obejmuje myśliwych

W sobotę 4 kwietnia w mediach pojawiły się informacje, że wprowadzony zakaz wstępu do lasów nie obejmuje myśliwych. Doniesienia te zdementowało ministerstwo środowiska. 

To nieprawda. Od 3 do 11 kwietnia myśliwi nie mogą organizować w lesie polowań ani – tak jak każdy inny obywatel – nawet przebywać w lasach

- czytamy w komunikacie na Twitterze resortu środowiska. Zaznaczono w nim, że "rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające powszechny zakaz poruszania się, przewidziało możliwość przemieszczania się myśliwych realizujących obowiązki wynikające z prawa łowieckiego, jak na przykład ważne dla rolników szacowanie szkód łowieckich".

Zobacz także

Według ekspertów wzmożone wycieczki do lasów i parków narodowych spowodowałyby transmisję wirusa na obrzeża miast, co grozi pojawieniem się nowych ognisk zakażeń.

Epidemiolodzy wskazują, że odnotowany wzrost zachorowań w ostatnich dniach jest właśnie skutkiem rozprężenia obserwowanego w czasie minionego ciepłego weekendu. Wcześniej zamknięte decyzjami dyrektorów niektóre parki narodowe (tatrzański, kampinoski) były wskazywane jako dobra praktyka przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa

- czytamy w komunikacie.

RadioZET.pl/PAP

C