Zamknij

Książki w bibliotekach będą przechodzić kwarantannę. „A pakiety wyborcze nie?”

30.04.2020 16:00
Książki w bibliotekach będą przechodzić kwarantannę
fot. shutterstock.com

Drugi etap luzowania obostrzeń objął częściowe wznowienie działalności instytucji kultury, w tym bibliotek. Ci, którzy będą z nich korzystać, będą jednak musieli zastosować się do nowych reguł. Co więcej, książki po wypożyczeniu będą poddawane kwarantannie. „Skoro książki stanowią zagrożenie, to dlaczego nie karty wyborcze?” – pytają internauci.

Rząd zapowiedział w środę drugi etap odmrażania gospodarki w Polsce. Dotyczy on m.in. wznowienia działalności galerii handlowych, hoteli i instytucji kultury, w tym biblioteki. Te musza jednak funkcjonować według nowych procedur.

„Ministerstwo Rozwoju po konsultacji z GIS wydało »Wytyczne dla bibliotek w trakcie epidemii COVID-19«. Piszą, że książki należy poddawać 14-dniowej kwarantannie. Dopiero potem można je znowu wypożyczyć” – zauważa na Twitterze jeden z internautów.

Faktycznie, z wytycznych opublikowanych na rządowych stronach  wynika, że w bibliotekach trzeba książkom wydzielić dwie drogi: „brudną” - dla książek zwracanych i poddawanych kwarantannie oraz „czystą” – dla książek, które już tę kwarantannę przeszły. „Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny, po tym okresie włączyć do użytkowania” – czytamy.

Internauci kpią z rządowych zaleceń i pytają wprost, czy pakiety wyborcze również zostaną poddane kwarantannie. „Skoro książki stanowią zagrożenie, to dlaczego nie karty wyborcze?”, „Karty do głosowania są magiczne i poświęcone nie mogą przenosić wirusa”, „Sasin pokropi. Pocztowców też” – to tylko niektóre z komentarzy.

Przypomnijmy, że wybory prezydenckie są zaplanowane na 10 maja, a ewentualna druga tura - na 24 maja. Sejm, mimo sprzeciwu opozycji i licznych ekspertów, 6 kwietnia uchwalił głosami PiS ustawę, zgodnie z którą głosowanie miałoby być korespondencyjne. Obecnie ustawą zajmuje się Senat, który jeszcze do 6 maja ma czas, by zająć stanowisko. 

RadioZET.pl