Zamknij

Kto jako pierwszy w Polsce zaszczepi się przeciw Covid-19? Wytypowano dwie osoby

23.12.2020 18:40
Kto jako pierwszy zaszczepi się przeciw Covid-19
fot. Wojtek Laski/East News

Pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce na Covid-19 będzie pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Drugą osobą mężczyzna, lekarz tego szpitala - przekazała Iwona Sołtys, rzeczniczka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. 

Kto będzie pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko koronawirusowi w Polsce? Jak informował w środę rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, jako pierwsza przyjmie tę szczepionkę osoba zatrudniona w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie. 

- Wiem, że jest wielu chętnych, żeby być tym pierwszym. (...) Myślę, że będzie to też jakieś wydarzenie medialne – powiedział Kraska. Teraz więcej szczegółowych informacji udzieliła dziennikarzom rzeczniczka CSK Iwona Sołtys. 

Do zaszczepienia wytypowano już dwie osoby. Będą to kobieta i mężczyzna, pracownicy naszego szpitala

Iwona Sołtys, rzeczniczka CSK MSWiA

Rzeczniczka dodała, że szczepienia tego dnia - 27 grudnia - przyjmie także ponad 300 osób. - Te osoby będą szczepione w gabinetach zabiegowych na oddziałach, gdzie pracują - uściśliła w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 

Szczepionki na koronawirusa w Polsce. Kiedy trafią do szpitali?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał we wtorek, że 26 grudnia, w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia, szczepionki przeciwko Covid-19 dotrą do Polski, a pierwsze szczepienia odbędą się we wspomnianym powyżej Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Najpierw zaszczepione zostaną osoby z "grupy zero", czyli m.in. personel medyczny i pracownicy podmiotów leczniczych.

Szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk wskazał natomiast, że szczepionki, które przyjadą z Belgii, 27 grudnia rano trafią do 72 tzw. szpitali węzłowych w Polsce. W nich będą szczepione osoby z "grupy zero".

Zobacz także

- Do końca grudnia trafi do Polski jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek, a potem do końca stycznia łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek, co pozwoli nam zaszczepić do końca stycznia około 750 tys. pacjentów - zapewniał Dworczyk. 

RadioZET.pl/PAP