Zamknij

Kwarantanna dla osób wracających z Polski. Trzy kraje wprowadzają obostrzenia

08.08.2020 16:51
Test na koronawirusa
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Kwarantanna dla przyjezdnych z Polski została wprowadzona przez trzy kraje bałtyckie. Osoby wjeżdżające na terytorium Łotwy, Estonii i Litwy będą musiały przestrzegać 14-dniowej samoizolacji. Przyczyną jest zwiększająca się liczba nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Litwa, Łotwa i Estonia wprowadzają kwarantannę dla przyjezdnych z Polski. Obywatele i mieszkańcy większości krajów europejskich mogą bez przeszkód podróżować po krajach bałtyckich, o ile w kraju, z którego przyjeżdżają liczba nowych infekcji koronawirusem w ciągu ostatnich 14 dni nie przekroczyła 16 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Wówczas obowiązuje ich 14-dniowa samoizolacja, podczas której zobowiązani są do unikania wszelkich niepotrzebnych kontaktów społecznych i opuszczania swojego miejsca pobytu tylko w celu załatwienia niezbędnych spraw. Na Litwie wymóg ten nie będzie dotyczył osób, które udają się do pracy. 

Według danych Europejskiego Centrum ds. Prewencji i Kontroli Chorób obecnie wskaźnik zachorowalności w Polsce wynosi 20,1. Dla Łotwy 3,8, a dla Estonii 7,3. Z kolei wskaźnik zachorowalności na Litwie wynosi 6,7 przypadków na 100 tys.

Kwarantanna dla osób z Polski 

Rząd Łotwy doradza swoim obywatelom, by poważnie rozważyli konieczność wyjazdu do krajów z większym niż 16 wskaźnikiem zachorowań, w tym do Polski. Litewski rząd już w czwartek zaapelował do wszystkich, którzy przebywają w Polsce lub planują wyjechać tam na weekend, o powrót do północy z niedzieli na poniedziałek. 

Litewskie ministerstwo spraw wewnętrznych zapowiedziało też, że jeżeli przyjdzie wprowadzić zakaz wjazdu z Polski, na granicy litewsko-polskiej zostaną wzmocnione siły policyjne, dyżur będą pełnili specjaliści Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego.

Zobacz także

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP