Zamknij

Kwarantanna po powrocie z zagranicy? Rząd coraz bliżej decyzji

31.07.2020 17:14
Kwarantanna po powrocie do Polski z zagranicy?
fot. Andrew Matthews/Press Association/East News

W tej chwili jeszcze nie obowiązują żadne restrykcje pod kątem kwarantanny dla osób powracających do Polski, (...) natomiast taki wariant jest brany pod uwagę - przekazał w piątek po spotkaniu sztabu kryzysowego rzecznik rządu Piotr Müller. Wcześniej tego dnia resort zdrowia raportował o rekordzie w liczbie dziennych zakażeń koronawirusem. W piątek to ponad 650 nowych przypadków.

Koronawirus nie do końca jest w odwrocie. Choć rządzący od wielu tygodni zapewniali, że sytuacja jest pod kontrolą, po kolejnym dobowym rekordzie w przyroście liczby zakażeń, zebrał się rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Przypomnijmy: w piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 657 nowych przypadkach zakażeń, dzień wcześniej ta liczba również przekroczyła 600, co już wtedy było rekordem od początku epidemii Covid-19 w Polsce.

Sporo mówi się więc o możliwym powrocie do obostrzeń lub zupełnie nowych restrykcjach, a wśród tych najczęściej wymienianych jest kwarantanna po powrocie do Polski z innego kraju – takiego, w którym sytuacja epidemiczna nie jest opanowana lub gwałtownie się pogarsza.

Zobacz także

Kwarantanna po powrocie do Polski z zagranicy?

O kwarantannie po powrocie do Polski debatował też w piątek Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. - W tej chwili rządowy zespół jeszcze nie zarekomendował kwestii przywrócenia obowiązkowej kwarantanny na terenie kraju dla osób powracających z zagranicy, natomiast taki wariant jest brany pod uwagę - przekazał po spotkaniu rzecznik rządu Piotr Müller.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych publikuje listę państw, które są obciążone największym ryzykiem, jeżeli chodzi o możliwość zakażenia. Natomiast w tej chwili jeszcze nie obowiązują żadne restrykcje pod kątem kwarantanny dla osób powracających z tych krajów. Z tym zastrzeżeniem, że przewidujemy, że taka możliwość może pojawić się, jeżeli okaże się, że w tych krajach faktycznie sytuacja się pogorszyła - poinformował rzecznik rządu. 

Zobacz też:

Na konferencji prasowej po spotkaniu sztabu kryzysowego Müller rzucił też więcej światła na kwestię innych obostrzeń, które mogą zostać wprowadzone w najbliższych tygodniach - te maja dotyczyć nie całej Polski, ale konkretnych powiatów. Więcej o tym pisaliśmy poniżej:

RadioZET.pl