Zamknij

Koronawirus. Dramatyczna sytuacja w Legnicy. Sanepid chce zamknięcia szkół

16.10.2020 13:06
koronawirus
fot. LUKASZ GDAK/Polska Press/East News

Koronawirusem w Legnicy (woj. dolnośląskie) zakazili się pracownicy sanepidu, część osób objęto kwarantanną. Placówka działa w okrojonym składzie. - Nie wiem, jak długo jeszcze damy radę pracować - przyznaje rzeczniczka PSSE. Z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej dyrektor sanepidu rekomenduje zamknięcie wszystkich szkół w powiecie i mieście Legnica.

Legnica ma problem z koronawirusem. U dwóch pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykryto zakażenia SARS-CoV-2. - W związku z tym kolejne 10 osób zostało skierowanych na kwarantannę; dziś będą prowadzone wymazy tych osób - powiedziała rzeczniczka legnickiego sanepidu Małgorzata Stawiska-Lichota w rozmowie z PAP.

Jak podaje portal tulegnica.pl, sanepid już od kilku dni informuje o tym, że personelu jest za mało, aby poradzić sobie z ogromnym wzrostem zachorowań w regionie. - Do października było łącznie około trzystu zakażeń. W samym październiku mamy ich już sporo ponad dwieście, a za chwilę będzie trzysta. Nie wiem, jak długo jeszcze damy radę pracować i poradzić sobie z aktualną sytuacją epidemiczną – przekazała Stawicka-Lichota, rzecznik PSSE w Legnicy.

Zobacz także

Legnica. Pracownicy sanepidu z koronawirusem. Rekomendacja zamknięcia szkół w powiecie

Sytuacja jest trudna. W ciągu ostatniej doby w powiecie legnickim wykryto osiem zakażeń koronawirusem, a w samej Legnicy 18. Od soboty powiat legnicki zostanie objęty czerwoną strefą. Rzeczniczka legnickiego sanepidu poinformowała, że w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Legnicy rekomenduje zamknięcie wszystkich szkół i palcówek oświatowych na terenie powiatu legnickiego i miasta Legnica (miasto jest w strefie żółtej).

Ze względu na wzrost zakażeń sanepid zaleca naukę zdalną w szkołach. Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski poinformował w piątek, że przeprowadził zdalne spotkanie z dyrektorami legnickich szkół. - W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich oraz mając świadomość, że wielu uczniów naszych szkół ponadpodstawowych to mieszkańcy powiatu legnickiego, który od jutra znajdzie się w strefie czerwonej, dyrektorzy będą wnioskować do sanepidu, aby od najbliższego poniedziałku - 19 października - szkoły średnie rozpoczęły naukę w trybie nauczania zdalnego - napisał na Facebooku.

W piątek na Dolnym Śląsku potwierdzono 441 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To rekord od początku pandemii. W sumie do tej pory COVID-19 zdiagnozowano u 8511 mieszkańców województwa, z czego 4719 wyzdrowiało. W dolnośląskich szpitalach leczonych jest 331 osób, u których wykryto zakażenie koronawirusem.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/tulegnica.pl