Zamknij

Zamknęli Leicester przez koronawirusa. Nie działają sklepy, szkoły, restauracje

02.07.2020 18:31
Leicester koronawirus
fot. Jon Super/Xinhua News/East News

Dwa dni temu władze zamknęły centrum brytyjskiego miasta Leicester. W strefie izolacji zamknięto puby, restauracje, salony fryzjerskie, czy szkoły. Powodem ponownego lockdown’u jest wysoki skok nowych zakażeń koronawirusem. Mieszkańcy są poirytowani polityką rządzących, zaznaczają, że bardzo łatwo opuścić „strefę blokady”.

Koronawirus ponownie sparaliżował życie na Wyspach Brytyjskich. Gdy wydawało się, że po fatalnej wiośnie epidemia wygasa, w kraju rozpoczęto odmrażanie gospodarki.

Niestety, pod koniec czerwca okazało się, że w Leicester odnotowano kilkukrotny wzrost nowych zakażeń. Premier Boris Johnson i minister zdrowia Matt Hancock zdecydowali się na drastyczny krok – zamknięcie zdecydowanej większości tego miasta (ponad 350 tys. mieszkańców).

Koronawirus w Leicester. Ogromny wzrost zakażeń, rząd zamyka miasto

„Telegraph” informuje, że tylko na Leicester przypadło aż 10 proc. nowych zakażeń w całej Wielkiej Brytanii. Był to wskaźnik 3-krotnie wyższy niż w kolejnym, „rekordowym” mieście i wyniósł ponad 140 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców.

Zobacz także

Zalecamy mieszkańcom Leicester pozostawanie w domu tak długo, jak to tylko możliwe. Będziemy uważnie śledzić przestrzeganie zasad społecznego dystansu i podejmiemy dalsze kroki, jeśli będzie to konieczne – mówił minister zdrowia W. Brytanii Matt Hancock.

Leicester wyłączono z planu odmrażania gospodarki – kolejny etap na Wyspach przewidziano na 4 lipca. Zgodnie z nowymi zasadami od 30 czerwca mieszkańcy miasta nie wejdą do części sklepów. Zamknięte zostały szkoły (nie zakończono roku szkolnego). Zamarło życie biznesowe, zamknięto puby, restauracje i salony fryzjerskie. 

Zobacz także

Sprawa wywołuje kontrowersje w lokalnej społeczności – jak podało BBC, Rada Hrabstwa Leicestershire uznała wyznaczenie strefy zamknięcia za zbyt szybkie i nieprecyzyjne.

Do wczoraj w Wielkiej Brytanii wskutek Covid-19 zmarło blisko 44 tysiące osób, a koronawirusem zakaziło się w tym kraju ponad 313 tys. ludzi. 

RadioZET.pl/Telegraph.co.uk/BBC/PAP