Zamknij

Lek na koronawirusa zwiększa śmiertelność na Covid-19. Francja podjęła decyzję

27.05.2020 23:11
Koronawirus
fot. Shutterstock

Władze Francji cofają zgodę na leczenie Covid-19 hydroksychlorochiną. W środę rząd uchylił regulacje zezwalające na stosowanie medykamentu jako leku przeciwko Covid-19 w szpitalach, z wyjątkiem badań klinicznych. Podobną decyzję podjęła już Światowa Organizacja Zdrowia.

Decyzja ta jest skutkiem niekorzystnej opinii Wysokiej Rady Zdrowia Publicznego (HCSP), która zaleciła we wtorek, żeby zaprzestać przepisywania hydroksychlorochiny w leczeniu szpitalnym Covid-19. HCSP zaleciła "ponowną ocenę stosunku korzyści do ryzyka dla tego leku w trwających badaniach".

Chlorochina zwiększa ryzyko śmierci u pacjentów z COVID-19. WHO zawiesza badania - czytaj więcej na zdrowie.radiozet.pl

W środę pisaliśmy o tym, że również Światowa Organizacja Zdrowia zawiesiła badania kliniczne związane z lekami antymalarycznymi stosowanymi w leczeniu COVID-19. 

Lek na koronawirusa zwiększa śmiertelność na Covid-19

Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych (ASNM) zaleca nawet, by zaprzestano badań klinicznych z hydroksychlorochiną. Ten lek o działaniu przeciwmalarycznym od końca marca mógł być przepisywany w szpitalach pacjentom ciężko chorym na Covid-19.

Zobacz także

Prestiżowe czasopismo naukowe "The Lancet" w publikacji z 22 maja podważyło skuteczność leczenia pacjentów z Covid-19 hydroksychlorochiną, wskazując na znaczny wzrost śmiertelności w trakcie terapii. Natomiast prekursor leczenia hydroksychlorochiną we Francji prof. Didier Raoult w wywiadach udzielanych francuskim mediom ostro skrytykował odrzucenie medykamentu w terapii Covid-19.

Przeprowadziliśmy 13 tys. testów diagnostycznych metodą PCR u prawie 50 tys. pacjentów [...] Zdiagnozowaliśmy 5 tys. przypadków i wiele z nich zostało wyleczonych hydroksychlorochiną

- przekonywał prof. Raoult w telewizji LCI. Badanie opisywane w "The Lancet" nazwał "niechlujnym" i zapowiedział, że w najbliższym czasie opublikuje badania, które mają udowodnić skuteczność stosowania leku w terapii Covid-19.

RadioZET.pl/PAP