Zamknij

Lek na koronawirusa. Czy Remdesivir wyleczy Covid-19? Są wstępne wyniki badań

30.04.2020 17:23

Jesteśmy bliżej wygranej z koronawirusem? Optymistycznie wypadły wstępne wyniki prowadzonych w Stanach Zjednoczonych i innych krajach świata badań klinicznych nad lekiem antywirusowym remdesivir w leczeniu chorych z COVID-19 – wynika z przekazanych oficjalnie danych amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych. Lek, testowany również w Polsce, może stać się niedługo standardem w leczeniu tego schorzenia. 

Lek na Covid-19
fot. Shutterstock

Amerykańscy eksperci zastrzegają, że w dalszym ciągu są to jedynie wstępne wyniki badań klinicznych. Pomimo, iż pełne znane będą dopiero w ciągu dwóch tygodni, już teraz podjęto decyzję o upublicznieniu. Wynika, z nich, że lek o nazwie remdesivir firmy Gilaed Sciences o 31 proc. skraca powrót do zdrowia chorych w porównaniu do placebo, czyli z 15 do 11 dni. Oznacza to rekonwalescencję szybszą o 4 dni. 

Zobacz także

Prof. Anthony Fauci, szef amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych  powiedział - cytowany przez agencję Reutera - że wyniki tych badań są „wysoce znaczące”.  - To naprawdę bardzo ważne – podkreślił podczas konferencji w Białym Domu. Dodał też, że lek ten może stać się standardem w leczeniu COVID-19. Z producentem leku prowadzone są już rozmowy, by jak najszybciej można było dostarczać go do szpitali.

Według ekspertów cytowanych przez BBC, remdesivir nie jest „cudowną pigułką”, ale może przynieść „fantastyczne rezultaty”, jeżeli oczywiście wstępne rezultaty się potwierdzą. Dzięki niemu niektórym chorym będzie można uratować życie, skrócić rekonwalescencję oraz zmniejszyć obciążenie szpitali.

Lek na koronawirusa. Wstępne wyniki badań

Nie ma jednak pewności, w jakim dokładnie stopniu lek ten jest w stanie ratować życie chorych. Z badań klinicznych, którymi objęto ponad 1000 osób wynika, że śmiertelność chorych, którym go podano, nie przekraczała 8 proc., a tych leczonych jedynie z użyciem środka typu placebo – 11,6 proc. Statystycznie różnica jest więc niewielka. 

Zobacz także

Nie wiadomo również, którzy pacjenci mogą z tego leku skorzystać, młodsi czy raczej starsi wiekiem. Niepewność dotyczy też etapu choroby, w trakcie którego najlepiej go stosować. Odpowiedzi na te pytania i wątpliwości udzielą dopiero pełne wyniki badań, które poznamy najprawdopodobniej w połowie maja. 

Czym jest remdesivir?

Preparat ten również w Polsce poddawany jest testom. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu badania prowadzi prof. Krzysztof Simon. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że jeśli uzyskane wyniki będą korzystne, lek trafi także do innych szpitali: w Poznaniu, Warszawie i Łodzi.

Remdesiwir (remdesivir): wskazania. Czy wyleczy COVID-19? Czytaj więcej na zdrowie.radiozet.pl!

Przypomnijmy, że remdesivir to eksperymentalny lek przeciwwirusowy, stworzony w celu leczenia gorączki krwotocznej Ebola. Na tę chwilę pozostaje w fazie badań i nie jest dopuszczony do obrotu w żadnym państwie. 

RadioZET.pl/PAP/Twitter