Zamknij

Lockdown w Polsce coraz bliżej. ”Zamknięcie szkół, zakaz opuszczenia domu”

27.10.2020 13:47
WOT
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Kolejny lockdown w Polsce staje się coraz bardziej realnym scenariuszem. Jak podaje money.pl, po wtorkowym rekordzie zakażeń koronawirusem, decydujące będą najbliższe godziny. 

Lockdown w Polsce "to jest scenariusz, przed którym się bronimy" - mówił w poniedziałek na antenie TVP Info minister zdrowia Adam Niedzielski. Jednak we wtorek 27 października resort zdrowia poinformował o ogromnym przyroście nowych zakażeń koronawirusem. Badania laboratoryjne potwierdziły 16 tys. 300 przypadków, co jest to największą dobową liczbą zakażeń od początku epidemii. Najwięcej nowych przypadków stwierdzono w województwie mazowieckim - 3529. 

Z informacji money.pl wynika, że decyzja o wprowadzeniu drugiego lockdownu zależy od liczby nowych zakażeń 28 października. Kluczowe decyzje dotyczące rozszerzenia obostrzeń mają zapaść w środę na wieczornym spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. - Ten moment nie jest przypadkowy, gdyż dopiero w połowie tygodnia osiągamy pełne moce testowe i wyniki są najbardziej miarodajne - mówi w rozmowie z money.pl anonimowy polityk. 

Jak ma wyglądać drugi lockdown w Polsce? ''Pełne zamknięcie szkół, zakaz opuszczenia domu bez wyraźnej przyczyny - takie są możliwe warianty'' - czytamy na portalu money.pl. 

Rząd zamknie salony fryzjerskie i kosmetyczne? 

Zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych to według Konfederacji kolejne obostrzenia, które rząd zamierza ogłosić w tym tygodniu. W mediach społecznościowych opublikowano specjalną grafikę z napisem: ''Idź do fryzjera! Rząd PiS ma w planach ponowne zamknięcie branży beauty!''.  

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną, od soboty 24 października cała Polska stała się czerwoną strefą. Rząd dodatkowo wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz życia społecznego. Są to:

  • nauczanie zdalne dla klas 4-8 szkół podstawowych,
  • od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje: kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy,
  • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów,
  • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos,
  • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/money.pl