Zamknij

Kiedy nowe obostrzenia? Rzecznik rządu podał możliwy termin

03.11.2020 19:02
Lockdown w Polsce
fot. Piotr Molecki/East News

Lockdown ponownie wprowadzony na terenie całego kraju? Nowe obostrzenia? Na odpowiedzi na te pytania musimy jeszcze trochę poczekać. 0 W środę lub czwartek przedstawiona zostanie informacja o dalszych decyzjach i ogłoszenie nowych restrykcji w związku z epidemią koronawirusa - przekazali rzecznik rządu Piotr Müller i minister zdrowia Adam Niedzielski.

Koronawirus w Polsce na razie nie odpuszcza . We wtorek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 19364 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Poinformowano także o śmierci 227 osób. "Liczba zakażonych koronawirusem: 414 844/6 102 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - podał resort. Rosnące statystyki zakażeń i zgonów sprawiają, że rząd zmuszony jest działać.

We wtorek odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia  Adama Niedzielskiego, szefa Kancelarii Premiera  Michała Dworczyka oraz rzecznika rządu  Piotra Müllera. Przedstawiciele rządu poinformowali o nowych elementach strategii walki z koronawirusem.

Lockdown. Kiedy nowe obostrzenia? Rzecznik rządu podał możliwy termin

Lockdown - to słowo pojawia się w doniesieniach medialnych od dłuższego czasu. Powodem ma być rosnąca liczba zakażeń, a także  masowe protesty, które od tygodnia trwają w całej Polsce po tym, jak Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z konstytucją uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., który dopuszcza przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Przedstawiciele rządu byli więc pytani, czy i kiedy można spodziewać się lockdownu. 

Piotr Müller opowiedział, że w środę lub czwartek będą przedstawione informacje dotyczące dalszych decyzji. Minister zdrowia również wskazał, że ogłoszenie nowych restrykcji nastąpi w środę lub w czwartek. - W takim rytmie działamy od wielu tygodni - zaznaczył Niedzielski. Podkreślił w tym kontekście, że rząd kieruje się i będzie kierował dwoma kryteriami, podejmując decyzje w zakresie nowych obostrzeń: ograniczeniem liczby interakcji oraz przesłankami epidemicznymi.

Zobacz także

W poniedziałek wieczorem odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych; jego głównym tematem była sytuacja epidemiczna związana ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i działania rządu w celu ich ograniczenia. Na spotkaniu pojawili się tylko przedstawiciele PiS, PSL oraz Konfederacji.

Rzecznik rządu pytany o efekty spotkania i możliwość wprowadzenia lockdownu powiedział wówczas, że "brane są pod uwagę różne warianty". - Wszystko zależy od liczby zachorowań i wydolności służby zdrowia. Najbliższe dni pokażą, jak wygląda sytuacja. Dlatego cały czas podkreślamy istotę przestrzegania aktualnych wymogów bezpieczeństwa. Od ich stosowania zależy wprowadzenie kolejnych decyzji -  przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Zobacz także

Podczas spotkania Konfederację reprezentowali m.in. szef koła Konfederacji Jakub Kulesza. Według niego premier Mateusz Morawiecki miał zapowiedzieć w trakcie spotkania ogłoszenie w środę kolejnych obostrzeń, z których najbardziej prawdopodobny jest pełny lockdown. Prawdopodobnie chodziło o typ rozwiązania, wprowadzony już podczas pierwszej fali koronawirusa w marcu i kwietniu tego roku. 

Lockdown kraju - co to oznacza?

Co oznaczałby ponowny lockdown kraju? Zapewne zamknięcie większej niż obecnie liczby branż, ograniczenia w poruszaniu się (poza przyczynami zawodowymi, rodzinnymi oraz zakupowymi) oraz w działalności sklepów. 

Przypomnijmy, że od 24 października cały kraj jest już objęty  czerwoną strefą, co oznacza m.in. obowiązek noszenia maseczki we wszystkich miejscach publicznych poza lasami, parkami i zieleńcami, ograniczenie w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, rozgrywanie wydarzeń sportowych bez publiczności, zamknięcie basenów i siłowni czy zakaz organizowania wesel.

RadioZET.pl/PAP

C