Zamknij

Były szef GIS zakażony koronawirusem. "Choroba przebiega u mnie średnio ciężko"

02.11.2020 15:40

Marek Posobkiewicz, były szef GIS jest zakażony koronawirusem. Mężczyzna trafił do szpitala. Jak relacjonował w rozmowie z Polsat News, "choroba przebiega u niego średnio ciężko". Ma również apel do ozdrowieńców by podzielili się osoczem.

Marek Posobkiewicz
fot. KAROL SEREWIS/East News

Marek Posobkiewicz, były szef GIS jest zakażony koronawirusem - informuje w poniedziałek stacja Polsat News.

Były Główny Inspektor Sanitarny trafił do szpitala covid-owego w Warszawie. Polsat News skontaktował się z nim za pośrednictwem wideopołączenia. Były szef GIS relacjonował swój stan zdrowia wprost ze szpitalnego łóżka.

Choroba przebiega u mnie średnio ciężko. Apeluję do wszystkich ozdrowieńców o oddawanie osocza Marek Posobkiewicz, były szef GIS w rozmowie z Polsat News

Zawsze mówiłem, że wszyscy powinniśmy liczyć, że przejdziemy zakażenie bezobjawowo albo lekko, ale każdy musi liczyć, że jak zapuka do niego koronawirus, to może przejść to ciężko - mówił Posobkiewicz.

Zobacz także

Były szef GIS ma również bardzo ważny apel do tzw. ozdrowieńców z Covid-19. Chodzi o oddawanie osocza.

Marek Posobkiewicz ma koronawirusa. Były szef GIS trafił do szpitala covid-owego

Te osoby, które chorowały i były leczone w szpitalu, skutecznie powróciły do zdrowia i ich stan kwalifikuje ich, by zostać dawcami osocza, niech się podzielą. Chorych w gorszym ode mnie stanie jest dużo. Żadne osocze nie zostanie zmarnowane- kontynuował.

Marek Posobkiewicz zaznaczył także, że bardzo wiele osób zgłosiło się do niego z chęcią oddania osocza. Wśród nich miały być nawet kobiety w ciąży, "które przechorowały" Covid-19 a także "ludzie z różnymi chorobami współistniejącymi, niekwalifikujący się, tacy, którym nie minęła jeszcze karencja po zakończeniu leczenia".

Zobacz także

Są ścisłe reguły do kwalifikacji dawcy osocza - uściślił.

Koronawirus w Polsce 2.11.2020 r.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 15 578 osób. Tym samym bilans przypadków wykrytych od początku epidemii wzrósł do 395 480 – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 92 chorych.

Ostatniej doby najwięcej zakażeń zanotowano na Mazowszu (2218) i w Małopolsce (1746).

Zobacz także

Najwięcej jak dotąd przypadków zanotowano w sobotę – 21 897. O największej liczbie 301 zgonów poinformowano w czwartek.

Od początku epidemii potwierdzono zakażenie u 395 480 osób. 5 875 chorych zmarło.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Polsat News/PAP/Ministerstwo Zdrowia