Zamknij

Premier o wyborach korespondencyjnych: To najbezpieczniejszy sposób

21.04.2020 22:49

Premier, podobnie jak prezes PiS Jarosław Kaczyński, przychyla się do wyborów prezydenckich 10 maja w formie korespondencyjnej. Uważam, że to jest najbezpieczniejszy sposób przeprowadzania wyborów. Dlatego dodatkowe ozonowanie kopert, dezynfekcja, pełna ochrona fizyczna osób, które będą roznosiły koperty, a następnie około 30 tysięcy skrzynek, które będą pełniły funkcje urn, będą zbierane do komisji wyborczych i tam - w warunkach w pełni sanitarnych – liczone – powiedział w wideoczacie na Facebooku premier.

Mateusz Morawiecki
fot. Facebook

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Mateusz Morawiecki odpowiadał we wtorek wieczorem na pytania internautów. Zapowiedział możliwy czas egzaminów ósmoklasisty i matur, ale i przymiarki pod powrót rozgrywek sportowych – na razie bez trybun pełnych kibiców.

loader

Premier skomentował też sprawę wyborów prezydenckich, które PiS chce przeprowadzić w formie korespondencyjnej.

To najbezpieczniejszy sposób przeprowadzania wyborów

- ocenił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

I dodał, że planowane ozonowanie kopert i pełna ochrona fizyczna roznosicieli kart wyborczych są gwarancją tego, że epidemia się nie rozszerzy.

Zobacz także

Później Morawiecki tłumaczył konieczność przeprowadzenia wyborów konstytucją.

Ci, którzy słuchają jakichś innych refleksji, chciałbym, żeby wzięli pod uwagę to, że to w konstytucji polskiej jest zapisana data, w której te wybory mogą się odbyć - nie wcześniej, niż i nie później niż - i w tej dacie my zamierzamy przeprowadzić te wybory prezydenckie

- pokreślił M. Morawiecki.

Zobacz także

"Proces demokratyczny musi się odbywać. Nie wiadomo jak długo będzie koronawirus z nami i stąd decyzja - najmądrzejsza z możliwych - żeby wybory odbyły się w sposób korespondencyjny" - oświadczył premier.

RadioZET.pl/PAP