Zamknij

Mateusz Morawiecki nie owija w bawełnę: Kryzys dopiero się zaczyna

02.08.2020 22:00
Mateusz Morawiecki
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat, dopiero się rozpoczyna. Jednoczesne uderzenie w popyt, podaż i płynność ma charakter bezprecedensowy – mówi w poniedziałkowym wydaniu tygodnika "Sieci" premier Mateusz Morawiecki.

Koronawirus w Polsce przybiera na sile. W ostatnich dniach notujemy kolejne wzrosty zachorowań na COVID-19. Oznacza to, że coraz realniejsze stają się wizje powrotu do obostrzeń, które mogą uderzyć także w gospodarkę.

- Kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat, dopiero się rozpoczyna. Jednoczesne uderzenie w popyt, podaż i płynność ma charakter bezprecedensowy. Nie do końca w Polsce zdajemy sobie sprawę ze zmian, które nadchodzą w gospodarce światowej – ocenia premier. Wskazuje również, że "do tej pory radziliśmy sobie z zagrożeniami bardzo dobrze, być może tak dobrze, że trochę nas to uśpiło. A teraz również możemy zaspać". I dodaje, że "koronawirus też się jeszcze nie skończył".

Zobacz także

Mówiąc o rozdysponowaniu funduszy przyznanych Polsce przez Unię Europejską, premier w wywiadzie dla "Sieci" zauważa, że "wciąż mamy wielką lukę infrastrukturalną: koleje, drogi, kolej metropolitalna, światłowody, CPK i wiele innych obszarów". To – jego zdaniem – będzie pierwszy bardzo ważny kierunek modernizacji państwa.

Drugi kierunek – jak dodaje Morawiecki – dotyczył będzie finansowania nowoczesnej energetyki. 

Premier wyraża jednocześnie opinię, że Polska może być innowacyjnym i sprawnie działającym państwem w trudnych czasach.

- Marzy mi się Polska, w której obywatel załatwi wszystkie najważniejsze sprawy urzędowe, siedząc z kubkiem kawy przed komputerem – mówi tygodnikowi Morawiecki.