Zamknij

Premier: "Podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło co trzy dni"

Magdalena Barszczak
08.10.2020 14:42
konferencja Ministerstwa Zdrowia
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W ciągu kilku najbliższych dni o kolejne kilka tysięcy zwiększy się liczba łóżek szpitalnych dostępnych dla pacjentów z Covid-19 - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Premier dodał, że w przypadku takiej dynamiki wzrostu, jaką obserwujemy, podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło mniej więcej co trzy dni. Minister zdrowia przekazał z kolei, że część personelu będzie przesunięta do walki z COVID-19.

Koronawirus w Polsce. W czwartek na konferencji prasowej szef rządu zwrócił uwagę na dobowy rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem przekraczający 4 tys., czyli - zaznaczył - ok. 30 proc. więcej niż w środę. "To oznacza, że w przypadku takiej dynamiki podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło mniej więcej co trzy dni. To jest już bardzo duża liczba i chcemy żeby ta liczba była ograniczona, żeby nastąpiło wypłaszczenie tej liczby, czyli chcemy zastosować podobną strategię choć w innych okolicznościach do tej, którą zastosowaliśmy kilka miesięcy temu" - mówił premier.

W związku ze znacznym wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce w ostatnim czasie od 10 października strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. 

Koronawirus. Absolutny rekord zakażeń. Część personelu przesunięta do walki z COVID-19

Morawiecki wskazał, że według ostatnich danych zmarło 76 osób, z tego 68 osób miało "bardzo poważne lub poważne współistniejące choroby". "Liczba łóżek zajętych przez pacjentów z Covid-19 to 4138, czyli ponad 4 tys. Liczba dzisiaj dostępnych łóżek to ponad 9 tys., 9,5 tys. Przeprowadzamy obecnie działania, które spowodują, że w ciągu najbliższych kilku dni zwiększy się liczba dostępnych łóżek o kolejnych kilka tysięcy" - zapowiedział premier.

"Już z tych liczb wynika, że mamy łóżek blisko 60 proc., a więc sytuacja cały czas z punktu widzenia dostępności łóżek dla pacjentów jest bezpieczna. Chcemy jednak działać wyprzedzająco, zwiększać tę liczbę dostępnych łóżek we wszystkich miejscach w kraju, niejako uprzedzając negatywny scenariusz" - dodał Morawiecki.

Minister zdrowia podkreślił z kolei, że rosnąca liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem oznacza konieczność zredefiniowania dotychczasowej strategii walki z pandemią. "Tak, jak do tej pory identyfikowaliśmy, że wyzwaniem będzie radzenie sobie z nakładaniem się poszczególnych typów zachorowań, widzimy, że jednak głównym wyzwaniem, które nas czeka na jesień, jest eskalacja" - powiedział Niedzielski.

Jak dodał, rząd chciałby uniknąć utrzymania się obecnej tendencji wzrostu zachorowań. "Z tego oczywiście wynikają dzisiejsze decyzje (...), ale jednocześnie też zmieniamy strategię postępowania z infrastrukturą szpitalną. (...) To przede wszystkim więcej łóżek, więcej respiratorów, ale oczywiście sam sprzęt nie leczy. Łóżka nie leczą, respiratory same nie działają, więc będziemy również pracowali nad tym, żeby personel medyczny w znacznie większym stopniu zaangażował się w walkę z pandemią" - zaznaczył Niedzielski.

RadioZET.pl/PAP