Zamknij

Matury zostaną przełożone? Jest jednoznaczna deklaracja

06.04.2021 12:43
matura
fot. Julian Sojka/East News

Matury już niedługo. Czy w związku z sytuacją epidemiczną Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje ich przesunięcie? Do tej kwestii odniósł się Gość Radia ZET Dariusz Piontkowski.

Powrót do szkół mógłby nastąpić w kwietniu - oświadczył w Radiu ZET wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski. Zaznaczył, że w większości przypadków nauka stacjonarna przynosi lepsze efekty niż zdalna, dodał jednak, że zdarzają się przykłady uczniów, którzy dzięki nauce przed komputerem lepiej sobie radzą i mają lepsze oceny.

Matury zostaną przełożone? Piontkowski: Na razie nie widać powodów

Pytany o to, czy majowe matury zostaną przesunięte, Dariusz Piontkowski odpowiedział, że nie ma takich przesłanek. - Na razie nie widać powodów, dla których mielibyśmy zmieniać termin. Jego zdaniem próbne matury i egzaminy ósmoklasisty pokazały, że podobnie, jak w ubiegłym roku, można przeprowadzić egzaminy w bezpieczny sposób, w reżimie sanitarnym - zaznaczył.

Matura i egzamin ósmoklasisty odbędzie się bez maseczek i bez kwarantanny? - Nic takiego nie powiedzieliśmy, że nakazujemy zdejmowanie maseczek – mówił wiceminister edukacji. - W sposobie organizowania egzaminów CKE wyraźnie wskazała, że trzeba doprowadzić do tego, by uczniowie gromadzili się w jak najmniejszych grupach. Zalecamy otwieranie dodatkowych wejść do szkoły, nawet rozpoczynanie egzaminu z poślizgiem, by jak najmniejsze grupy wchodziły do szkoły jednocześnie – tłumaczył Gość Radia ZET.

Piontkowski podkreślił, że dopóki uczniowie nie zajmą swoich miejsc w ławkach, nie będą w pewnej odległości, to nie powinni zdejmować masek i tak samo jest z  nauczycielami. - Jeśli będą takie wskazania ekspertów, ten element może ulec zmianie, ale inne elementy się sprawdziły – zapowiedział wiceminister.

Cała rozmowa na RadioZET.pl: Wiceminister edukacji o powrocie do szkół: Być może jeszcze w kwietniu

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/RadioZET