Zamknij

Szczepienia poza kolejnością. Szef MZ: Oczekuję dymisji rektora WUM

11.01.2021 18:08
Adam Niedzielski
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

- Nie można unikać odpowiedzialności, nie widzę możliwości współpracy z władzami uniwersytetu; oczekuję dymisji rektora WUM - powiedział na konferencji prasowej Adam Niedzielski. Rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong ma się odnieść do apelu we wtorek. Minister zdrowia przypomniał, że w piątek zakończyła się kontrola NFZ dotycząca nieprawidłowości przy szczepieniach w WUM. Dodał, że wykryte podczas kontroli nieprawidłowości wskazują na złą organizację i nierzetelność, za co na WUM nałożono 350 tys. zł kary.

Szef MZ Adam Niedzielski na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że kontrola w WUM wykazała, że z 450 dawek szczepionki, przeznaczonych dla personelu medycznego tej placówki, blisko 200 zaszczepionych nie było pracownikami WUM. - Były to osoby spoza personelu medycznego i niemedycznego szpitala – wskazał. 

Niedzielski: Oczekuję dymisji rektora WUM. Placówka otrzyma karę

Ocenił, że nie jest to skala marginalna. - Blisko połowa tych osób, które zostały zaszczepione, nie była w żaden sposób w relacji zatrudnienia w szpitalu – zaznaczył Niedzielski. Część tych osób, zauważył szef MZ, to mogli być członkowie rodzin personelu WUM lub pacjenci. 

Niedzielski poinformował też, że podczas kontroli zweryfikowano liczbę osób, które zgłosiły wcześniej chęć zaszczepienia się i były skłonne w tym czasie przyjąć szczepionkę. - W tych dniach, kiedy realizowane były szczepienia, były co najmniej 32 osoby z personelu medycznego, które się zgłosiły do szczepienia, a w trakcie tej akcji nie zostały zaszczepione – wskazał.

Niedzielski ocenił, że takie nieprawidłowości wskazują na złą organizację i nierzetelność. - Dlatego też musi pojawić się kara. Kara w przypadku kontroli prowadzonych przez NFZ jest mierzona jako 50 proc. środków przekazywanych za dany okres – przekazał. - To będzie potrącone przy okazji najbliższej faktury. Ta kwota kary na tę chwilę wynosi blisko 350 tys. zł – powiedział szef resortu zdrowia.

Minister podkreślił, że "w WUM doszło do nadużycia władzy". - Nie można unikać odpowiedzialności, nie widzę możliwości współpracy z władzami uniwersytetu. Tej sprawy nie można rozmiękczać. Moim oczekiwaniem jest dymisja rektora WUM - zaznaczył Adam Niedzielski. Rzecznik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Marta Wojtach pytana o komentarz władz uczelni do apelu ministra poinformowała, że rektor prof. Zbigniew Gaciong zajmie stanowisko w sprawie informacji przedstawionych na konferencji we wtorek.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP