Zamknij

Ponad 2100 przypadków, 31 ofiar śmiertelnych

31.03.2020 08:46
Koronawirus w Polsce
fot. PAP

77 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce – poinformowało we wtorek o poranku Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej nowych chorych jest na Śląsku (27).

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W Polsce nasila się epidemia koronawirusa. Z porannego komunikatu resortu zdrowia wynika, że wirusa SARS-CoV-2 wykryto u kolejnych 77 osób.

Zobacz także

Śląskie: Wielu zakażonych wróciło z zagranicy 

Najwięcej nowych zakażeń odnotowano o poranku na Śląsku. Łącznie w regionie zakażeń jest 236.

Jak poinformowała we wtorek rano rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, testy wykonywane przez wojewódzką stację sanepidu m.in. przyniosły pozytywne wyniki pięciu kobiet z: Katowic, dwóch z powiatu będzińskiego, powiatu bielskiego oraz powiatu cieszyńskiego. Wszystkie prawdopodobnie zakaziły się w swojej pracy; wszystkie są w dobrym stanie.

W izolacji domowej jest młody mieszkaniec powiatu mikołowskiego, który niedawno wrócił z Austrii. Również pod nadzorem tyskiego sanepidu był mężczyzna w średnim wieku, który będąc kierowcą samochodu dostawczego, powrócił niedawno z Niemiec. Mężczyzna ma wyraźne objawy Covid-19.

Zobacz także

W izolacji domowej w dobrym stanie przebywają też: kobieta w średnim wieku pod nadzorem bytomskiego sanepidu, mieszkaniec w sile wieku z powiatu lublinieckiego, mieszkanka powiatu tarnogórskiego w sile wieku, mieszkanka powiatu cieszyńskiego w starszym wieku, trzy kobiety z powiatu częstochowskiego, mieszkanka powiatu cieszyńskiego, młoda kobieta przebywająca pod nadzorem sanepidu w Wodzisławiu Śląskim oraz mężczyzna w sile wieku z powiatu kłobuckiego.

Do szpitala w Częstochowie trafił, po wypadku komunikacyjnym, młody mężczyzna z powiatu lublinieckiego. Objawy wskazywały na obecność Covid-19 – pobrane próbki potwierdziły to. Sanepid ustala źródło jego zakażenia. Po kontakcie z osobą chorą w szpitalu zakaźnym w Raciborzu hospitalizowana jest kobieta w sile wieku z powiatu gliwickiego.

W ciężkim stanie w szpitalu w Tychach jest wiekowy mężczyzna – sanepid w Bytomiu próbuje ustalić źródło zakażenia. Na oddziale zakaźnym szpitala w Chorzowie przebywa mężczyzna w sile wieku z powiatu tarnogórskiego. W bytomskim szpitalu hospitalizowani są dwaj mężczyźni, u których także wykryto groźnego wirusa. W Anglii zakaził się prawdopodobnie młody mieszkaniec powiatu kłobuckiego, który będzie leczył się w domu.

Trzy dodatnie wyniki wykazały także próbki, które przebadało laboratorium w Centrum Onkologicznym w Gliwicach. Materiał pochodził od: mieszkańca powiatu będzińskiego w sile wieku, młodej mieszkanki powiatu gliwickiego i kobiety w średnim wieku, która jest pod nadzorem tyskiego sanepidu.

Świętokrzyskie

Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, podała, że wśród chorych są mężczyzna w sile wieku leczony w jednym ze szpitali w województwie, oraz młody mężczyzna z powiatu sandomierskiego.

Zakażenie potwierdzono także dwóch mężczyzn, dwóch kobiet i dwójki dzieci – z powiatu pińczowskiego, a także kobiety w sile wieku z powiatu kieleckiego.

Małopolska

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 11 osób w Małopolsce – poinformowało we wtorek rano biuro prasowe wojewody. Dotychczas testy dały pozytywny wynik w 185 przypadkach w regionie.

W grupie nowych zarażonych jest trójka krakowian - młoda kobieta, kobieta i mężczyzna w sile wieku); młody mężczyzna z Tarnowa oraz mieszkańcy powiatów: krakowskiego - dwie młode kobiety i mężczyzna w sile wieku; wielickiego – starsza kobieta; tarnowskiego – kobieta w sile wieku; proszowickiego – starsza kobieta; brzeskiego – młoda kobieta.

Siedem z nowych zarażonych osób jest hospitalizowana w szpitalach, cztery przebywają w izolacji.

Wielkopolska

W regionie potwierdzono kolejnych 13 przypadków zakażenia koronawirusem – poinformował we wtorek PAP Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Łączna liczba zarażonych SARS-Cov-2 w Wielkopolsce to 147 osób; trzy z nich zmarły.

Stube poinformował we wtorek, że zakażenie potwierdzono u 13 kolejnych osób; są to m.in. trzy osoby z powiatu kaliskiego. Jedna młoda i dwie starsze kobiety przebywają w stanie dobrym pod opieką lekarzy w szpitalu zakaźnym w Kaliszu. Wszystkie miały wcześniej kontakt z osobą zakażoną.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono również u ośmiu mieszkańców powiatu krotoszyńskiego; pięciu kobiet i trzech mężczyzn. Wszystkie te osoby miały wcześniej kontakt z osobą zakażoną.

Dolnośląskie

W wydanym we wtorek rano komunikacie służby prasowe wojewody dolnośląskiego poinformowały o trzech nowych osobach na Dolnym Śląsku, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. "Wszystkie nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia; zostały one poddane izolacji domowej" – podano.

Łączna liczba zakażonych wynosi 2132. Na Covid-19 zmarło w Polsce 31 osób.

RadioZET.pl/Twitter