Zamknij

Ministerstwo Zdrowia doprecyzuje obostrzenia ws. maseczek. "W trybie pilnym"

05.08.2020 07:41
Maseczki ochronne
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Ministerstwo Zdrowia reaguje na zachowania Polaków, którzy nie zasłaniają ust i nosa w sklepach. Rzecznik resortu zapowiedział doprecyzowanie przepisów w tej materii, by właściciele odmawiali obsługi klientom, którzy nie przestrzegają obowiązków.

Koronawirus obecnie nie wzbudza wśród Polaków takich obaw, jak w czasie zamrożenia gospodarki. Zdjęcia z plaż, sklepów, czy imprez masowych dowodzą, że coraz więcej osób nie nosi maseczek, nie trzyma też zasad dystansu w przestrzeniach zamkniętych.

Rozluźnienie idzie w parze ze wzrostem notowanych zakażeń. Ministerstwo Zdrowia reaguje na ten stan i zapowiada: przepisy dotyczące zasłaniania twarzy będą doprecyzowane.

Ministerstwo Zdrowia: Doprecyzujemy obostrzenie dot. maseczek

Zobacz także

W trybie pilnym chcemy doprecyzować przepisy dotyczące zasłaniania nosa i ust m.in. tak, by właściciele sklepów mogli odmówić obsługi klientów, którzy tego obowiązku nie przestrzegają

 – powiedział PAP Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia.

Jak długo można nosić maseczkę ochronną, by nie zaszkodzić zdrowiu?

Andrusiewicz przypomniał, że zasłanianie od początku obowiązuje w przestrzeniach zamkniętych. Nie zwalnia nas z niego – jak wskazał - praktycznie żadne schorzenie, gdyż maskę, która może powodować pewien dyskomfort w oddychaniu, zawsze może zastąpić przyłbica.

- Nie ma wytłumaczenia dla nieprzestrzegania powszechnego obowiązku zasłaniania ust i nosa – stwierdził Andrusiewicz.

Zobacz także

Oczywiście dla uniknięcia jakichkolwiek nieporozumień w tym zakresie zechcemy w trybie pilnym doprecyzować zapis o obowiązku zasłaniania nosa i ust, tak by przedstawiciele podmiotów handlowych mieli pełną jasność, że nie powinni obsługiwać klientów narażających innych na zakażenie

 - powiedział Andrusiewicz.

Zdaniem Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji powinno powstać prawo, które pozwala nie wpuszczać do sklepu klienta bez maski oraz na odmówić obsługi takiej osoby. Organizacja wskazuje, że sklepy nie są w stanie samodzielnie wyegzekwować od kupujących noszenia masek w czasie epidemii koronawirusa.  

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl/PAP