Zamknij

Gorzkie słowa wiceministra zdrowia: Skala pandemii nas przerosła

19.11.2020 21:32
Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia
fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski przyznał dziś wprost, że pandemia poturbowała system opieki zdrowotnej. - Skala tego zdarzenia nas przerosła – powiedział na sejmowej Komisji Zdrowia w czwartek.

Koronawirusem zakaziło się w ciągu doby kolejne niemal 24 tysiące osób. W czwartkowym raporcie padł też ponury rekord w liczbie zgonów. Przez Covid-19, również wespół z innymi chorobami, zmarło aż 637 osób, najwięcej od początku epidemii. 

Druga fala odbija się szczególnie mocno na systemie opieki zdrowotnej. O ile w przekazie rządzących dominuje pewność siebie i gwarancja planu na walkę z pandemią, to nie brakuje głosów krytyki i gorzkich refleksji.

Wiceminister zdrowia o epidemii koronawirusa w Polsce: Skala zdarzenia nas przerosła

Zaskakujące słowa padły dziś w Sejmie ze strony wiceministra zdrowia. Sławomir Gadomski przyznał wprost, że skala epidemii przygniotła polską opiekę zdrowotną. Sejmowa komisja zdrowia dyskutowała co prawda na temat pacjentów chorych na inne choroby niż COVID-19, ale dyskusję zdominowała pandemia.

Zobacz także

Monika Rosa (KO) zwróciła uwagę, że od 31 sierpnia do 1 listopada tego roku w Polsce zmarło ponad 84 tys. osób wobec ponad 68 tys. w tym samym okresie 2019 r. - W tym samym czasie z powodu COVID-19 zmarło około 3700 osób. Oznacza to, że pozostałe 12 tys. zmarło z innych przyczyn – wyjaśniła.

Wiceminister zaznaczył, że resort pracuje nad uszczegółowieniem planu odbudowy systemu ochrony zdrowia dotyczącego m.in. profilaktyki, uwolnienia limitów świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, zapewnienia większej koordynacji ścieżki postępowania z pacjentem w kardiologii oraz kontynuacji reformy psychiatrii, w tym dziecięcej.

Zobacz także

Stwierdził jednak, że „pandemia poturbowała sektor ochrony zdrowotnej”, a jej skala zdecydowanie przerosła organy państwa.

RadioZET.pl/PAP