Zamknij

Respiratory od handlarza bronią. Resort zdrowia chce wszczęcia postępowania

Bartłomiej Chudy
02.11.2020 10:47
Respiratory, firma z Lublina nie dostarczyła wszystkich
fot. Julian Sojka/East News

Wraca sprawa zakupów respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia. Resort nie otrzymał zaległych pieniędzy – zwrotów za niedostarczoną aparaturę. Jak przekazał PAP rzecznik MZ, resort wystąpił w tej sprawie do Prokuratorii Generalnej o wszczęcie postępowania.

Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do Prokuratorii Generalnej w związku z nieuregulowaniem sprawy zakupu respiratorów. Informację przekazał dziś Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ.

- W dniu 2 listopada 2020 r., w związku z nieuregulowaniem zaległych płatności przez kontrahenta – firmę E&K sp. z o.o., Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do Prokuratorii Generalnej RP z wnioskiem o wszczęcie postępowania procesowego o zabezpieczenie i zapłatę - poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ.

Niedostarczone respiratory, niezwrócone pieniądze. Ministerstwo Zdrowia idzie do Prokuratorii

Przypomnijmy, że chodzi o umowę z 14 kwietnia, w której resort kierowany przez Łukasza Szumowskiego zdrowia zakupił od firmy E&K, należącej do Andrzeja Izdebskiego, byłego handlarza bronią, 1241 respiratorów. Państwo dostało jednak tylko część sprzętu o wartości 9 mln euro.

Zobacz także

Od pozostałej części umowy, w związku z niedotrzymaniem terminów dostaw (koniec czerwca), Ministerstwo Zdrowia odstąpiło, żądając jednocześnie zwrotu środków.

Z tytułu wskazanych żądań firma E&K sp. z o.o. zwróciła do Ministerstwa Zdrowia kwotę 14 mln euro, deklarując na piśmie, że pozostałą zaległą kwotę ureguluje do końca października 2020 r. Biorąc pod uwagę deklarację kontrahenta, resort nie kierował sprawy na drogę postępowania sądowego. Zaległości, których dotyczy wniosek do Prokuratorii Generalnej to: 11,9 mln euro niezwróconych przedpłat oraz 3,6 mln euro kar umownych

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ

Jesienią gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na respiratory. Pacjenci covidowi zajmują dziś 1453 takie aparatury, a wolnych sprzętów pozostało zaledwie 463 sztuki.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP