Obserwuj w Google News

Morawiecki pisze o wielkim kroku w walce z epidemią. "Gdy większość z nas spała"

2 min. czytania
26.12.2020 13:41
Zareaguj Reakcja

Szczepionki na koronawirusa dotarły do Polski i są w drodze do hurtowni farmaceutycznych. Mateusz Morawiecki stwierdził w mediach społecznościowych, że to ''wielki krok w walce z epidemią''. 

Mateusz Morawiecki
fot. Mateusz Grochocki/East News

Mateusz Morawiecki napisał w sobotę na Facebooku, że ''dzisiaj nad ranem, gdy większość z nas jeszcze spała, zrobiliśmy wielki krok w walce z epidemią''. Premier dodał, że "wszystko odbyło się zgodnie z planem i pierwsze 10 tys. dawek będzie w najbliższych godzinach rozdysponowane do ponad 70 szpitali węzłowych w całej Polsce".

"Wierzę, że dzięki Narodowemu Programowi Szczepień stopniowo uzyskamy odporność zbiorową i rok 2021 będzie rokiem szybkiego powrotu do normalnego życia w Polsce" - podsumował Morawiecki. Do postu dołączył zdjęcia, na których widać karton z medykamentami oraz chłodziarkę.

Szczepionki na koronawirusa dotarły do Polski

Pierwsza dostawa szczepionek, licząca 10 tys. sztuk, dotarła z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs do Polski w piątek około godziny 22. Transport trafił ok. godz. 6.45 do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony. Szczepionki na koronawirusa ruszyły w dalszą trasę do hurtowni farmaceutycznych, które przygotują całą wysyłkę do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczną się pierwsze szczepienia.

Kiedy mogą się pojawić pierwsze efekty szczepionki? Ekspert odpowiada

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał we wtorek, że do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

W sobotę 26 grudnia Ministerstwo Zdrowia przekazało, że b adania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 5 tys. 048 osób. Zmarło 69 chorych. Ostatniej doby wykonano prawie 14,6 tys. testów na Covid-19. Liczba zakażonych koronawirusem od początku epidemii wynosi 1 253 957. 27 061 z tych osób zmarły.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP