Zamknij

Nauka hybrydowa i zdalna. Duże zmiany w szkołach. MEN wydało komunikat

16.10.2020 18:30
Szkoła
fot. Piotr Molecki/East News

Nauka hybrydowa i zdalna w szkołach ponadpodstawowych rozpocznie się w poniedziałek 19 października. Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało komunikat dotyczący zmian w funkcjonowaniu szkół. 

Nauka hybrydowa w żółtych strefach i nauczanie zdalne w czerwonej strefie-to najważniejsze zmiany, jakie od poniedziałku 19 października czekają uczniów szkół ponadpodstawowych w całej Polsce. MEN przypomina, że system mieszany (hybrydowy) oznacza, że połowa uczniów będzie się uczyć zdalnie, a połowa stacjonarnie.

''Zadaniem dyrektora szkoły będzie wdrożenie odpowiednich procedur wprowadzających oraz poinformowanie całej społeczności szkolnej o przyjętym systemie kształcenia hybrydowego" – czytamy w piątkowym komunikacie.

Nauka hybrydowa i zdalna. Gdzie wyjątki?

Jak informuje ME, w obu strefach będą wyjątki od nauki hybrydowej i zdalnej. Nauczanie stacjonarne pozostaje w szkołach ponadpodstawowych w następujących placówkach:

  • specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych,
  • młodzieżowych ośrodkach wychowawczych,
  • młodzieżowych ośrodkach socjoterapii,
  • szkołach specjalnych samodzielnych lub funkcjonujących w zespołach.

"W szkołach tych młodzież ma zapewnioną naukę, wychowanie a także prowadzone są zajęcia o charakterze specjalistycznym, terapeutycznym, rewalidacyjnym" – wyjaśnia MEN. Podaje też, że dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor będzie zobowiązany do zorganizowania im nauczania stacjonarnego lub zdalnego w szkole z wykorzystaniem komputerów znajdujących się w szkole.

Zobacz także

Resort edukacji informuje też, że w przypadku szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe zajęcia praktyczne w strefie żółtej i czerwonej będą prowadzone co do zasady stacjonarnie, w tym u pracodawców. Jeżeli z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji części zajęć zdalnie, wówczas szkoła lub placówka będzie mogła te zajęcia prowadzić z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Praktyki zawodowe w strefie czerwonej realizowane będą stacjonarnie lub w formie projektu edukacyjnego albo wirtualnego przedsiębiorstwa. W strefie żółtej praktyki zawodowe będą odbywać się stacjonarnie – o ile u pracodawcy nie wystąpią zdarzenia zagrażające zdrowiu uczniów.

Ograniczeniem nie będą także objęci młodociani pracownicy będący uczniami branżowej szkoły I stopnia w zakresie zajęć praktycznych u pracodawców. Będą oni realizować zajęcia praktyczne o ile u pracodawcy nie wystąpią zdarzenia zagrażające ich zdrowiu.

W komunikacie zaznaczono, że nauczyciele powinni zweryfikować program nauczania tak, aby dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

RadioZET.pl/PAP