Zamknij

Naukowcy: koronawirus przenosi się znacznie dalej. Badanie nie podnosi na duchu

11.04.2020 14:03
Naukowcy: koronawirus przenosi się znacznie dalej. Badanie nie podnosi na duchu
fot. AP/Associated Press/East News

Do tej pory ustalona, bezpieczna odległość od osoby zakażonej koronawirusem to 2 metry. Jak jednak dowodzą chińscy naukowcy, wirus może przenosić się znacznie dalej. Wyniki najnowszych badań nie napawają optymizmem...

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Eksperyment chińskich naukowców opisał m.in. portal o2.pl. Wyniki badań, które w ostatnim czasie zostały przeprowadzone w szpitalu w Wuhan, opublikowano na łamach amerykańskiego czasopisma specjalistycznego "Emerging Infectious Diseases", wydawanego przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Zobacz także

Z Chin nie płyną dobre wieści – badacze odkryli, że koronawirus w powietrzu może przenosić się nawet do 4 metrów. To dwukrotnie dalej, niż do tej pory uważano.

Koronawirus przenosi się dalej, niż 2 metry?

Badanie zostało przeprowadzone przez zespół z Akademii Wojskowych Nauk Medycznych w Pekinie, od 19 lutego do 2 marca 2020 r. Naukowcy jako miejsce pracy wyznaczyli głównie szpital w Wuhan, ognisku światowej pandemii. Badacze pracowali na oddziale intensywnej terapii i ogólnym. W tym czasie przebadano łącznie 24 zakażonych pacjentów – z otoczenia, w którym przebywali pobrali próbki powietrza. Wtedy właśnie okazało się, że Sars-CoV-19 może "podróżować" znacznie dalej, niż 2 metry - w próbkach tych, oddalonych nawet 4 metry od chorego, znajdowały się cząsteczki wirusa.

Zobacz także

Ale – jak jednocześnie zastrzegają autorzy badania – wcale nie musi. Zazwyczaj w przypadku tak dalekich dystansów jego ilości w powietrzu są na tyle mikroskopijne, że nie stanowią realnego zagrożenia i nie są w stanie doprowadzić do zakażenia. Mimo wszystko jednak, należy zachować odstęp i nie zbliżać się do innych ludzi, szczególnie przebywając w dużym skupisku (mowa np. o sklepie).

Zobacz także

Co jeszcze wykryło badanie? Otóż okazało się, że koronawirus znacznie bardziej „preferuje” niższe powierzchnie – w szczególności podłogi. Naukowcy zbadali także próbki z podeszw butów personelu medycznego w Wuhan – dały one wynik pozytywny. Tam wirus był najbardziej skoncentrowany, natomiast znacznie mniejsze jego ilości znajdowały się np. na poziomie głów – pisze o2.pl.

RadioZET.pl/o2.pl