Zamknij

Polscy naukowcy stworzyli niskobudżetowy respirator. Koszt to ok. 1 tys. zł

28.04.2020 18:46
respirator
fot. Politechnika Krakowska

Prototyp niskobudżetowego, nieprzekraczającego 1 tys. zł respiratora, stworzyli naukowcy z Politechniki Krakowskiej. To – jak podała we wtorek uczelnia – odpowiedź na głosy medyków o braku specjalistycznego sprzętu. Urządzenie przeszło testy, ale nie jest certyfikowane.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Urządzenie wyposażone w układ nawilżania i podgrzewania powietrza przeszło już pierwsze testy, podczas których „samodzielnie oddychało". Specjaliści, którzy testowali aparat, zwrócili uwagę na jego zalety.

Zobacz także

Jesteśmy szczerze zaskoczeni, że w tak krótkim czasie - w kilka tygodni - i przy tak niskim koszcie budowy (maksymalnie 1 tys. zł - PAP) udało się wykonać układ, który +oddycha+, a uwzględnia też konieczność nawilżania i podgrzewania powietrza, co jest niezbędne np. przy leczeniu pacjentów z chorobą COVID-19. Takiej innowacji nie mają inne niekomercyjne urządzenia, nad którymi pracują teraz różne zespoły w Polsce.

- oceniła Katarzyna Ciemny z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu.

Wykorzystywanie respiratora w praktyce medycznej wymaga przede wszystkim badań klinicznych i certyfikacji, ale wcześniej - dalszych prac, m.in. wzmocnienia układu mechanicznego, dostosowania interfejsu do potrzeb lekarzy czy prac nad designem.

Zobacz także

W tej chwili konstruktorzy z politechniki planują publikację dokumentacji rozwiązania na licencji otwartej (open source), aby zainteresowani, szczególnie z krajów, w których niedostatki sprzętu medycznego są największe, mogli skorzystać z platformy testowej i zastosowanych rozwiązań.

Zobacz także

Do stworzenia konstrukcji wykorzystano standardowe, gotowe elementy, oraz wydrukowane na drukarkach 3D. Konstrukcja - jak wyliczał jej główny twórca Damian Brewczyński z politechniki - jest wyposażona m.in. w filtr, który chroni personel medyczny przed skażonym powietrzem, wydychanym przez chorego.

RadioZET.pl/PAP