Zamknij

Naukowcy potwierdzają: koronawirus obecny w pyle unoszącym się w powietrzu

26.04.2020 20:00
Koronawirus
fot. PAP/EPA

Potwierdzono obecność koronawirusa w pyle zawieszonym w powietrzu - wynika z badań naukowców z włoskiego Stowarzyszenia Medycyny Środowiska. Uznano to za ważny krok, który pozwoli wcześnie wykryć ponowne pojawienie się wirusa i podjęcie działań prewencyjnych.

Badania cząstek powietrza pod kątem obecności koronawirusa prowadzono we współpracy z uniwersytetami w Trieście, Bari, Bolonii i Neapolu. Koordynator badań Leonardo Setti wyjaśnił, że wykorzystano do nich 34 próbki mieszaniny zawieszonych w powietrzu cząsteczek PM10 z terenów przemysłowych w rejonie Bergamo w Lombardii. Pobrano je na przełomie lutego i marca, czyli w momencie pełnego wybuchu epidemii w tej części Włoch.

Włoscy naukowcy: koronawirus unosi się w powietrzu

Jednocześnie naukowcy zastrzegli, że nie można mówić o nowej drodze zakażenia poprzez cząsteczki powietrza. Zaznaczyli zarazem, że ważne jest to, by obniżać poziom pyłów zawieszonych, by nie ryzykować tworzenia warunków sprzyjających potencjalnemu szerzeniu się koronawirusa.

Cytowany przez Ansę epidemiolog Prisco Piscitelli oświadczył, że chronicznie utrzymujący się podwyższony poziom pyłów zawieszonych w powietrzu, rejestrowany od dziesięcioleci na Nizinie Padańskiej na północy Włoch, ma negatywny i potwierdzony wpływ na stan zdrowia mieszkańców tamtych stron.

Zobacz także

- Stanowi też czynnik predysponujący do większego narażenia osób starszych i osłabionych na infekcje wirusowe oraz powikłania kardiopulmonologiczne - wyjaśnił ekspert. Jak dodał, "nadszedł czas, by zająć się tym problemem".

Koronawirus na świecie

Przypomnijmy, że według danych portalu worldometers.info, liczba zakażonych koronawirusem na całym świecie dochodzi już do 3 mln, a ofiar do 206 tys. Najgorzej pod tym względem jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie odnotowano prawie 976 tys. zakażeń i prawie 55 tys. zgonów. 

Zobacz także

Z kolei we Włoszech (europejskim epicentrum wirusa), jak podała tamtejsza Obrona Cywilna, w ciągu ostatniej doby zmarło 260 osób. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 26644. Liczba zgonów znacznie spadła. W sobotę było ich 415.Tak niskiego bilansu dobowego nie było we Włoszech od 15 marca.

Zobacz także

Obecnie w całym kraju zakażonych koronawirusem jest 106 tys. osób. Liczba chorych zwiększyła w ciągu dnia o 256. Od początku epidemii ponad dwa miesiące temu potwierdzono dotąd 197 tys. przypadków infekcji, o ponad 2300 od soboty.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP