Zamknij

Zakaz sprzedaży alkoholu po północy. Powód? Koronawirus

07.08.2020 19:07
Koronawirus
fot. East News/JACEK DOMINSKI (zdjęcie ilustracyjne)

Koronawirus. Rząd w Norwegii w związku z przyrostem zakażeń SARS-CoV-2 ogłosił wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w restauracjach oraz barach po północy. Będzie on obowiązywał od soboty. Nie będzie także zapowiadanego wcześniej poluzowania obostrzeń.

Norwegia. Jak stwierdziła premier tego kraju Erna Solberg, "spożywanie alkoholu wpływa na zachowanie, wtedy jest trudniej zachować dystans społeczny". Zakaz ma obowiązywać do odwołania.

Norwegia. Zakaz sprzedaży alkoholu po północy

W związku z wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w restauracjach i barach po północy załamani są właściciele klubów w Oslo. Twierdzą oni, że 80% ich utargów pochodzi z utargów z godzin nocnym. W Norwegii nie ma możliwości kupienia alkoholu w sklepie nocnym, jedynie w zamykanych wcześniej państwowych sklepach monopolowych.

Zobacz także

W piątek norweski rząd ogłosił także nową restrykcję. Jest to obowiązek noszenia maski w podróży przez osoby przyjeżdżające z krajów uznawanych za tzw. czerwone, czyli ryzykowne pod względem epidemiologicznym. Co więcej, w domu muszą oni przejść 10-dniową kwarantannę. Nowymi "czerwonymi" krajami w Norwegii od soboty będzie Francja, Czechy, Monako oraz Szwajcaria.

W obecnej sytuacji nie zalecamy wyjazdów do krajów "czerwonych" ani nawet do "zielonych". Zwiększona aktywność związana z podróżami spowodowała w Norwegii wzrost infekcji

- przekazała minister zdrowia i opieki społecznej Bent Hoeie.

Koronawirus w Norwegii 

Norweski rząd zapowiedział także wydanie rekomendacji o zasłanianiu twarzy w środkach transportu publicznego w godzinach szczytu. W Norwegii analizowana jest także możliwość otwarcia centrów testowych, wykrywających koronawirusa u osób wjeżdżających do kraju, na lotniskach oraz terminalach promowych. Norweski rząd mimo zapowiedzi oraz oczekiwaniom środowisk artystycznych i sportowych, nie zezwoli na zwiększenie limitu zgromadzeń ponad 200 osób.

Zobacz także

W Norwegii od końca marca regularnie malała liczba nowych zakażeń koronawirusa. Jednak od dwóch tygodni nastąpił ponowny przyrost. Jedno z ognisk SARS-CoV-2 wybuchło na wycieczkowcu, inne związane są m.in. z organizacją imprezy w Oslo.

RadioZET.pl/PAP