Zamknij

Ten kraj wygrał walkę z koronawirusem. Mieszkańcy wracają do normalności

27.04.2020 20:10
Ten kraj wygrał walkę z koronawirusem. Mieszkańcy wracają do normalności
fot. PAP/EPA/RICHARD WAINWRIGHT

Wygraliśmy tę bitwę - ogłosiła premier Nowej Zelandii, Jacinda Ardern. W całym kraju z powodu Covid-19 zmarło 19 osób a 1469 zakaziło się koronawirusem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nowozelandzka premier Jacinda Ardern powiedziała w poniedziałek, że jej kraj "wygrał ze społecznym rozwojem koronawirusa", a wieczorem przejdzie na niższy, trzeci stopień alertu, co oznacza między innymi zniesienie restrykcji wobec wielu przedsiębiorstw.

Zobacz także

W Nowej Zelandii nie ma niewykrytej społecznej transmisji (wirusa) na dużą skalę - wygraliśmy tę bitwę. Ale musimy pozostać czujni

- powiedział Ardern.

"To nie jest i nie może być powrót do normalnego życia"

Po blisko pięciu tygodniach surowych restrykcji stopień alertu - obecnie czwarty, czyli najwyższy - zostanie obniżony do stopnia trzeciego w poniedziałek o godzinie 23.59.

Zobacz także

Alert trzeciego stopnia zostanie utrzymany do 11 maja

- zapowiedziała Ardern.

Poinformowała też, że dziennie wykonuje się 8 tysięcy testów i jest to jeden z najlepszych wyników per capita na świecie. Premier podkreśliła jednak, że należy dalej zachowywać odległość w kontaktach.

Zobacz także

To nie jest i nie może być powrót do normalnego życia sprzed Covid-19. Ten dzień nadejdzie, ale jest jeszcze bardzo daleko

- dodała.

Około miliona osób wróci do pracy w Nowej Zelandii, otworzone zostaną przedszkola i szkoły, ale przy zachowaniu pewnych dodatkowych środków ostrożności.

Zobacz także

Również w poniedziałek poinformowano o jednym nowym przypadku zakażenia oraz trzech przypadkach podejrzewanych infekcji. Zmarła kolejna osoba. W sumie w Nowej Zelandii zmarło 19 chorych, a 1469 osób zostało zakażonych koronawirusem.

Tydzień wcześniej Ardern przedłużyła restrykcje związane z epidemią koronawirusa, ale zapowiedziała, że następnie będą one stopniowo rozluźniane.

Nowozelandczyków obowiązywała od pięciu tygodni bardzo ścisła kwarantanna. Za wychodzenie z domu groziły wysokie grzywny, a nawet więzienie.

RadioZET.pl/PAP