Zamknij

PiS szykuje zmiany w kwestii maseczek. ”GW”: Mandaty będą surowsze

20.10.2020 17:30
Maseczki
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Obowiązek noszenia maseczek na otwartej przestrzeni ma uregulować nowa ustawa. Projekt unormowania kwestii związanych z przestrzeganiem nakazów, zakazów i ograniczeń podczas stanu epidemii w ustawie kodeks wykroczeń jest już w Sejmie. Jak podaje ''Gazeta Wyborcza'', mandaty będą surowsze. 

W środę 21 października posłowie zajmą się m.in. projektem PiS ws. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z Covid-19, a także wysłuchają informacji premiera na temat stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem. Pierwotnie Sejm miał zająć się projektem PiS, a także propozycjami KO, PSL i Lewicy  na posiedzeniu we wtorek. Jednak na początku porannych obrad szef klubu KO Cezary Tomczyk wystąpił z wnioskiem formalnym o odroczenie obrad Sejmu przynajmniej do środy, aby - jak mówił - posłowie mogli spokojnie zapoznać się z projektem ustawy PiS. Projekt wpłynął do Sejmu w poniedziałek późnym popołudniem.

Zobacz także

O ustawowe rozwiązania służące lepszej egzekucji obowiązujących restrykcji apelowali od dawna politycy opozycji oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. – Zgodnie z konstytucją powinna to bowiem przewidywać ustawa, a nie rozporządzenie rządu – tłumaczył Adam Bodnar. Jak ustaliła ''Gazeta Wyborcza'', w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi znajdzie się następujący zapis: ''nakaz zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu''. 

Wysokość mandatów nakładanych przez policję, straż miejską oraz straż ochrony kolei ma wzrosnąć z 500 do 1000 złotych. Dodatkowo zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny może wymierzyć karę pieniężną w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. 

Noszenie maseczek - gdzie trzeba je zakładać? 

Od 10 października 2020 roku cała Polska znalazła się w strefie żółtej (ponad 100 powiatów jest również w strefie czerwonej). Oznacza to, że na terenie całego kraju obowiązuje zakrywanie ust i nosa w całej przestrzeni publicznej, czyli m.in. w środkach transportu, sklepach, punktach usługowych, bazarkach, a także w innych miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach, cmentarzach, w miejscach postoju pojazdów, ma parkingach leśnych, placach zabaw dla dzieci. Noszenie maseczek oraz przyłbic obowiązuje również na terenie nieruchomości wspólnych oraz w budynkach sakralnych. 

Od tej reguły jest kilka wyjątków:

  • nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego i plaży,
  • zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa są osoby, które mają zaświadczenie od lekarza o niemożności noszenia maseczek z powodu choroby lub niepełnosprawności (określonej niepełnosprawności),
  • zwolnione z obowiązku noszenia maseczek lub przyłbic są również dzieci do 5. roku życia,
  • z tego obowiązku zwolnione są również osoby uprawiające sport (m.in. bieganie, jazda na rowerze, nordic walking), ale tu UWAGA! tylko na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego i plaży. Jeśli ktoś biega po chodniku w centrum miasta lub jeździ po mieście na rowerze, to wtedy musi zakryć usta i nos.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl/wyborcza.biz